"Виляреал" за първи път в историята си спечели голям европейски трофей. На финала на турнира Лига Европа испанският тим инфарктно и паметно преодоля "Манчестър Юнайтед" след 1:1 в редовните 90 минути и продълженията и 11:10 при дузпите.

Точно така - бяха изпълнени 22 удара от 11-те метра, всички играчи на двата отбора минаха по веднъж.

Накрая вратарят на "Виляреал" Руи реализира, след което спаси удара на Давид де Хеа.

Двубоят се игра пред около 9000 зрители в Гданск. Старши треньорът на "Жълтата подводница" Унай Емери спечели турнира за четвърти път - рекорд. Предишните триумфи бяха все със "Севиля".

"Манчестър Юнайтед" отново загуби финал от испански отбор, както това се случи и при две поражения в Шампионската лига, когато беше сразяван от "Барселона". През миналата година беше спрян на полуфинал в Лига Европа - от "Севиля".

А магическата дата 26 май този път не му помогна.

Английският отбор започна добре, но агресията му не донесе успех в началото и в 29-ата минута видя как Жерар Морено открива резултата след свободен удар - 1:0.

"Юнайтед" имаше преимущество във владеенето на топката, но атаките му бяха шаблонни и предсказуеми. До края на полувремето все пак записа няколко опасни акции, но нищо повече.

И двата отбора започнаха доста амбицирано втората част. В 55-ата минута Маркъс Рашфорд шутира пред наказателното поле и след рикошети Единсон Кавани имаше късмета да изравни.

Зададе се нов обрат - пореден за "червените дяволи" този сезон, но те така и не успяха да стигнат до нов гол. Нямаха много ситуации, а в малкото създадени не бяха прецизни.

"Виляреал" не направи почти нищо след почивката. Но за сметка на това бе по-добрият отбор в продълженията, може би защото Унай Емери замени половината си отбор, докато в редиците на манчестърци личеше умора.

Почти всички изпълнения при дузпите бяха перфектни. "Юнайтед" извади късмет веднъж с неубедителен удар на Люк Шоу, но малко след това Фортуна се усмихна на "Виляреал". Освен купата, тимът си спечели и място в Шампионската лига от следващия сезон.