„В българските министерства масови чистки няма. Има хора от бившето управление – бивш зам.-министър беше назначен за министър, зам.-министри остават. Мнозина ще си отидат и това е разбираемо, тъй като е ясно, че става въпрос за съвършено различен стил на политика, модел, цели."

Такъв коментар направи председателят на Стратегическия съвет при президента Александър Маринов по Нова тв по повод рокадите във властта.

Относно уволнението на шефката на Агенцията по инвестициите Маринов заяви, че не знае дали то е било показно и грубо, но моментът не бил подходящ за излишна куртоазия.

След което, за да аргументира липсата на чистка, даде пример с Грузия, дъкето за денонощие бил уволнен целият състав на МВР.

„Нека да ви дам пример какво според мен значи чистка – преди години в Грузия за 24 часа беше уволнен и преназначен частично целият състав на МВР. Разбира се, тогава имаше причини и препоръки заради огромната корупция (всъщност в Грузия бе уволнен целият състав само на техния еквивалент на "Пътна полиция" - КАТ, поради корупция. Не на цялото министерство, кото вклюва десетки най-различни структури, б.р.).

В България масови чистки няма. Има хора от бившето управление – бивш зам.-министър беше назначен за министър, зам.-министри остават...

Мнозина ще си отидат и това е разбираемо, тъй като е ясно, че става въпрос за съвършено различен стил на политика, модел, цели. На повечето места, когато става въпрос за ръководни позиции, се изхожда от конкретни професионални аргументи, свързани с постиганите резултати. Така е в МВР, така е и на други места, въпреки че се търсят разни измислени обяснения защо е отстранен този и онзи”, каза Маринов.

Клуб Z припомня, че най-остри критики - особено в съответните "медии", отнесе служебният МВР министър Бойко Рашков, който почти веднага след встъпването си пенсионира поради навършване на възрастта бившия административен секретар на ведомството Бойко Славчев. А снощи - и директора  на дирекция „Инспекторат“ Николай Гешев.

Вчера Рашков смени и тримата зам.министри - не би било неочаквано същото да се случи  с главния секретар шефове на дерикции и областни шефове, тъй като това са традиционните първи стъпки на всеки полит ръководител на ведомството, и то от десетилетия.

Според Маринов има достатъчно данни за нередности в МВР и на тази база има основание за задаване на въпроси към бившия директор на Инспектората. Смените във вътрешното министерство са на хора, които са в пенсионна възраст, каза още той.

„Когато става въпрос за администрация, понятието „лична лоялност” е неправилно. Единственият критерий е професионализмът и постигнатите резултати. Знаем много добре, че на много места в страната са допускани много сериозни пропуски и трябва да се носи сериозна отговорност”, смята Маринов.

По думите му били получавани много сигнали за осигуряван чадър от полицията за властта. Маринов добави, че има примери, но не може да ги изнесе в медийното пространство.

Той коментира и състава на служебния кабинет.

"Президентът не е любител на демонстрациите и ефектните жестове. Вярно е, че от гледна точка на професионалния бекграунд има голямо многообразие.

Но не това е било водещото съображение.

Изначало идеята беше да бъдат поставени ясни цели и да се разчита на качествата и опита, за да се постигнат. Оказа се, че когато се формулират такива ясни и конкретни цели, те могат да бъдат осъществявани от хора с различни политически или идейни възгледи, но способни да се обединят. Тук можем да търсим знак или поука, че това не е невъзможно и в един редовен парламент", каза той.