Евентуално масово тестване за COVID-19 сред учениците и децата в детските градини изправи на нокти родителите. От няколко дни в училищата, а от вчера - и в забавачките, тече анкета, спусната от Министерство на образованието и науката, с която се цели изследване на нагласите: съгласни ли са родителите децата им да бъдат подложени на антигенен тест. По всичко личи обаче, че негативно настроените са в пъти повече от тези, които ще дадат съгласие. И една от основните причини е липсата на каквато и да е била предварителна информация, в това число отговори на съпровождащите едно такова масово тестване въпроси. 

Родители живо коментират темата в социалните мрежи, а някои от тях прилагат и самата декларация за отказ или съгласие, която им е била връчена вчера и трябва да бъде попълнена и върната... днес - т.е. те трябва да вземат решение в рамките на часове.

Въпросната заповед, спусната към директорите на учебните заведения, също не дава кой знае каква информация. „Във връзка с извънредната епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19, Министерство на здравеопазването има възможност да проведе бързи антигенни тестове сред децата и учениците. С цел установяване на нагласите на родителите следва да направите анкетно проучване сред тях (...)“, започва тя. 

После се посочва, че е „необходимо“ да се информират родителите що е то антигенен тест, че материалът за изследване се взема от носоглътката, резултатът е готов в рамките на час. „Възможен е лек дискомфорт при манипулацията, но инвазивното действие се осъществява от медицински специалист“, четем още.

„Изследването е по желание и целта е да се намали възможността за предаване на инфекции от COVID-19 от вирусоносител или болен в училищна среда“, заявяват в заключение от МОН.

С това информацията се изчерпва и започват въпросите и коментарите на родителите, като:

„Кой ще тества децата? Кога и къде? В присъствието на медицинско лице от училището и на учител, който да подготви децата, или директно ще им „бръкне в мозъка“ през носа?“

„Антигенният тест показва моментното състояние. Ако днес детето ми не е болно, това не значи нищо за утре. Всеки ден ли ще ги тестват, за да „ловят“ болни деца?“

„Питайте МОН, нищо не са обяснили за целта, резултатите и организацията. Как тогава да се даде информиран отговор от родителите?“

„И всяка седмица да тестват децата ли? Защото въпросът поне при нас беше „съгласни ли сте да се тества“... Колко често, кога, какво става, ако детето е положително, ами ако има антитела, ще се тества ли пак? Въпрос в нищото... Искат да си прокарат нещо и пускат този въпрос за да докажат, че са питали...., ами не, не съм съгласна.“

„(...) Каква е целта на това масово изследване? Ами то утре ще са отрицателни, а вдругиден? Трябва ли да се съгласим всеки ден да ровят в носовете и гърлата на децата.“

С други думи - родителите се чудят каква точно е целта на това тестване. Дали то ще е периодично? Ако сега бъдат открити инфектирани деца и цялата група бъде поставена под карантина, каква е гаранцията, че след две седмици няма да се случи същото - от карантина в карантина ли ще се ходи на градина и училище?

Недоволстват още от кратките срокове за отговор (някои в рамките на час), който предвид обстоятелствата не може да е информиран. Подлагат на съмнение и надеждността на антигенните тестове. Питат дали при положителна проба ще се прави и считаният за по-сигурен PCR. Относно най-малките родителите се чудят и дали този метод не е прекалено инвазивен и не крие ли риск за детето. Не е ясно и кой ще провежда тестовете.

Разбира се, има коментари като: „(..) На мнение съм, че си носим всякакви вируси с нас и без симптоми, не сме заразни. Но трябва да вдигнат бройката на положителните, за да затворят отново децата и държавата. Избори идват, народът трябва да го е страх, а правителството да тръби колко много прави за народа и здравето му“. „Според мен сега искат да увеличават бройките заразени и търсят начини. Друго логично обяснение не намирам.“

Не липсват и заяждания на тема „чипиране“ и лични нападки.

Обобщението на ситуацията обаче е направила Мая Цанева: „МОН - това министерство на образованието и науката, в което знанието и информацията никога не са точни, ясни и разбираеми, особено през последната година, реши да опъне нервите на родителите с бърз тест без верен отговор. А верен отговор няма, защото няма ясно условие на задачата.“

Все пак не са малко и родителите, които дават положителен отговор за тестването и виждат смисъл от него:

„Много странно, аз си купих такива тестове и цялото семейство ги правихме няколко пъти, дават ви ги безплатно и не сте съгласни? Някой купил ли си е такъв от аптеката да види за какво става въорос, има листовка, описано е всичко. Кое ви притеснява? Това е най-обикновен медицински тест, резултатите ще са най-вече в полза на науката и борбата с коронавируса. Важно е за да се види съответната възрастова група как се среща с вируса.“

„Хора, честно, за едно бодване по пръста ли сте или една клечка в носа? Нали трябва да има мониторинг, нали трябва лека полека да се взимат мерки, да се вади статистика, да имаме напредък, моля ви, стига сте били толкова назадничави и съмняващи се във всичко. Децата ни са живи и здрави благодарение на същата тази медицина, която всеки втори в днешно време плюе и отрича.“

Припомняме, че от МОН отказаха такова масово тестване за старта на учебната година през септември. 

По-късно в свое изказване от Бяла и здравнит министр коментира случая.

Голям проблем обаче е нежеланието на родителите децата да се изследват, заяви пред журналисти проф. Костадин Ангелов.

Той обясни, че при антигенен тест не се взема кръв, а само материал от носа с четчица.

Министърът каза още, че четвъртата фаза на ваксинационната кампания у нас ще обхване хората с хронични заболявания, както и тези на възраст над 65 г. Имунизацията ще се осъществява в кабинетите на личните лекари или от мобилни екипи.