Евродепутати обвиниха Еврокомисията в сериозна зависимост от фармацевтичните компании при сключването на договори за производството на ваксини срещу COVID-19.

Те заявиха, че липсва и прозрачност за доставките на ваксини в повечето страни членки до юни. Това стана на семинар, организиран от парламентарната Комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните в Европарламента.

Председателят на комисията Паскал Канфен изтъкна, че е постигнат частичен успех за прозрачността на сключените договори и мотивира искането това да продължи с две причини. Първата е създаване на доверие и избягване на фалшивите новини.

Евродепутатът Бас Ейкхаут бе още по-категоричен:

„За съжаление, ЕК се оказа много зависима от фармацевтичните компании. Тя е подписала с тях договори, в които се казва, че те не трябва да стават публични. Сега тя иска от тях те да бъдат оповестени, което според мен показва зависимост, а това не е много умно. Има изключително висок обществен интерес към подробностите в договорите, така че ние ще продължим да оказваме натиск те да бъдат обявени.“

Според Паскал Канфен за ЕС са осигурени 2,3 милиарда дози до този момент, което позволява да се ваксинира цялото население на Общността два пъти. Той обаче добави, че няма прозрачност за доставката им по страни членки до юни, като се изключат само три държави - Дания, Франция и Швеция.

Евродепутатите смятат, че идва трета вълна от коронавируса, но тя може да бъде посрещната с по-целенасочени мерки, а не с пълна карантина.