Първото тестово стартиране на системата за електронни рецепти ще започне в края на тази година и началото на следващата. Това заяви пред БНР Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара. Най-вероятно ще има преходен период, в който ще могат да се купуват лекарства и с хартиени рецепти.

Все още нищо не е инсталирано в софтуерите на аптеките. Готова е само нормативната уредба, обясни Вълев.

Единствената разлика при електронните рецепти в сравнение с хартиените ще бъде мястото им на съхранение – във виртуално устройство. Въпрос на настройка на системата е дали лекарят ще може да коригира вече издадена рецепта и дали няма да е по-правилно да издаде нова. Това коментира Вълев по повод съмненията на лични лекари, че няма да имат достъп до вече издадена рецепта. 

Как ще работи системата?

Лекарят ще изписва рецепта, която ще се качва във виртуалното досие на пациента. След това пациентът или негов близък ще правят идентификация, с която фармацевтът влиза в досието на пациента.

Вълев посочи, че фармацевтите настояват да могат да виждат всички останали терапии, давани досега на пациента, за да преценяват дали новото изписано лекарство е адекватно. И изтъкна, че лекарят избира терапията, но навсякъде по света вторият човек, който одобрява терапията, е магистър-фармацевтът.

"Ако лекарят е изписал повече лекарства и фармацевтът намали някои, в електронната система лекарят ще може да го види. В текущия момент, ако фармацевтът намали лекарство по хартиената рецепта, лекарят нищо не вижда", обясни Вълев.

И допълни, че електронизацията в един момент ще покаже кой какво изписва и дали има залитане към продуктите на определена фирма.

"Това, че може потенциално да се получи срив, не означава, че трябва да се плашим от тази система", категоричен е Антон Вълев.

И допълни, че личната здравна информация е с много висок коефициент на чувствителност. От такава информация се интересуват застрахователи и работодатели например, което е встрани от нормалната етика.

"Така че сигурността тук е голям казус", каза Вълев.

Той даде пример с гръцкия модел, при който независимо с какво търговско име лекарят е изписал лекарството в електронната система, автоматично рецептата се генерира с международно непатентно наименование и вече избор на търговски имена от страна на лекаря няма, освен ако той не влезе в специфична процедура да се мотивира защо предписва конкретно търговско име на лекарство. Посочването на конкретно търговско име в ЕС се счита за корупционна практика.

Фармацевтите предлагат системата автоматично да подава лекарството в международно непатентно наименование, за да има възможност включително да се предложи по-евтин вариант на пациента.

Има голямо наваксване на изчезналите преди време медикаменти от аптеките, каза още Вълев. Към текущия момент антибиотиците са възстановени като количества, с антикоагулантите продължава да има проблем. Изчезват обаче други лекарства. Не е престанала и практиката лични лекари да изписват по няколко опаковки антибиотик.