България е отзовала посланика ни в Минск Георги Василев за консултации в знак на солидарност с Полша и Литва. Това заяви Екатерина Захариева в профила си във фейсбук, като посочи, че и други страни от ЕС са взели същото решение. 

Външната министърка се е срещнала с опозиционерката Светлана Тихановска на GLOBSEC конференцията в Братислава, където изразила солидарност с бившата кандидат-президентка на Беларус.

Ето цялото съобщение във фейсбук.

"Право на всеки народ е да живее в свободна държава. Това споделих и на Светлана Тихановска по време на срещата ни на GLOBSEC конференцията в Братислава. В тежките моменти днес именно жени като нея поведоха битката за демокрация.

Държавите от ЕС трябва недвусмислено да подкрепят беларуския народ и да покажат солидарност с него. Ще продължавам да бъда тясно ангажирана със събията в Беларус и да следя как се развива ситуацията там.

Уведомих Светлана, че днес посланикът ни в Минск Георги Василев връчи нота на МВнР на Беларус с решението на българското МВнР да го отзове за консултации. Това е знак на солидарност с нашите партньори Полша и Литва, след като Беларус поиска от тях да намалят състава на мисиите на двете страни и те отзоваха посланиците си. Подобни решения взеха и други държави от ЕС.

Призоваваме още веднъж властите в Минск за незабавно и безусловно освобождаване на всички политически затворници и всички задържани по време на мирните протести, за бързо и ефективно разследване на случите на полицейско насилие и за започването на реален национален диалог с опозицията, с крайна цел организирането на нови, свободни и честни избори, в съответствие с демократичните изисквания на белоруския народ".

 

Право на всеки народ е да живее в свободна държава. Това споделих и на Светлана Тихановская по време на срещата ни на...

Публикувахте от Екатерина Захариева в Четвъртък, 8 октомври 2020 г.

Чехия и Словакия отзовават посланиците си от Беларус за консултации, предаде ТАСС, като се позова на външните министерства на двете страни.

"Реших да отзова за консултации в Словакия ръководителя на мисията ни в Минск в знак на солидарност с Литва и Полша. Стъпките, предприети от властите в Беларус срещу други страни от ЕС, са неприемливи", написа словашкият външен министър Иван Корчок.

На 2 октомври Минск съобщи, че от 5 октомври отзовава за консултации посланиците си в Полша и Литва и да направят това, беше предложено и на Варшава и Вилнюс. Освен това беларуското външнополитическо ведомство препоръча на Полша и Литва до 9 октомври да намалят броя на дипломатите в мисиите си в Беларус съответно от 50 на 18 и от 25 на 14.

Беларуското външно министерство подчерта, че "тези принудителни мерки са взети не без съжаление след дълго търпение и призиви за благоразумие, единствено и само предвид особено деструктивната роля, която са решили да играят на практика ръководствата на Полша и Литва по отношение на Беларус".

"Чехия отзовава за консултации посланика си в Беларус", съобщи говорител на чешкото външно министерство. "Той ще напусне Минск след около седмица".

Чехия възнамерява по този начин също да изрази солидарност с Полша и Литва, които бяха призовани от беларуските власти да отзоват посланиците си и да намалят броят на дипломатите в мисиите си в Минск.

"Разгледахме въпроса как да изразим солидарност с Полша и Литва във връзка със стъпките, предприети срещу тях от Беларус. Затова министерството на външните работи реши да отзове посланик Перницки за консултации. Те ще продължат около седмица", добави говорителят.

Прага не изключи възможността чешкият посланик да напусне Минск още в следващите дни, предаде БТА.