„Коментарите, че оставката на председателя на ЦИК е заради конфликт с мен, са нагли спекулации. Сигурен съм, че тя би казала същото, ако я попитате." 

Това пише в позиция на вицепремиера Томислав Дончев, изпратена до медиите.

Председателката на ЦИК Стефка Стоева обяви по-рано днес, че подава оставка. Тя обяви решението си на заседание на комисията, като се обоснова с лични причини.

 
Юристката говори обаче надълго и нашироко за проблемите в Изборния кодекс и организацията на машинното гласуване.

Стоева отбеляза, че „ЦИК се използва като грешник на предстоящите избори и това което предстои да се случи със закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс ме накара да взема решението и да подам оставка“. 

В позицията си вицепремиерът Дончев определи мотивите на шефката на ЦИК като разбираеми и отчете, че е работил добре с този състав на ЦИК и няма конфликт с председателката.

„Уважавам г- жа Стоева като човек и професионалист. Мисля, че заедно с този състав на ЦИК работихме добре и резултатно заедно. Доказателство за това са последните местни избори, които протекоха добре, въпреки всички предизвикателства“, казва още Дончев.

През последните седмици има напрежение (отново) около въвеждане на машинно гласуване, отлагано няколко пъти, в това число и в нарушение на закона. Още миналата година обаче то залегна отново в кодекса - при това във вариант вотът да е само такъв - без хартиени бюлетини - във всички секционни изборни комисии с над 300 избиратели, като изключение има само за местните избори.

Покрай протестите и идеята на Бойко Борисов да се свиква (на предсрочни избори) Велико народно събрание, от ГЕРБ внесоха нови промени (въпреки че подкрепиха тези от 2019-а), с които първо връщат хартиената бюлетина като опция, но и вменяват на ЦИК организацията по придобиване - чрез наем или купуване - на машини за цялата страна. И въобще цялата организация и логистика по темата. От комисията поискаха среща с вицепремиера Томислав Дончев, който отговаря в правителството за обезпечаване на изборния процес и бяха озадачени от факта, че не са потърсени, когато става дума за правилата за провеждане на избори и промяната им.

Освен това още през февруари от ЦИК изготвиха анализ с препоръки към Народното събрание за подобряване на Изборния процес, включително за цялостното ангажиране на всички държавни органи по организацията на машинното гласуване. Резултатът обаче е нулев, институциите не са свършили нищо по въпроса до момента - освен провеждане на няколко срещи на работна група по темата.

От изказването на Стоева днес пред колегите ѝ стана ясно и че за ЦИК внесените от ГЕРБ поправки в кодекса са били изненада

Според вицепремиера действащият изборен кодекс обаче "не позволява адекватна организация на изборния процес и поради тази причина той спешно трябва да бъде изменен."

"В него нито е записано какъв тип трябва да са машините (има поне 3 вида), нито кой ги осигурява. Това не е изненада, доколкото между политическите сили в НС няма консенсус по темата. На база тези текстове, нито ЦИК, нито МС, нито ИО, нито който и да било друг може да похарчи бюджетни средства и да закупи машини, защото няма нито това право, нито това задължение“, отбелязва той.

Дончев смята, че машините трябва да бъдат закупени от ЦИК - в противен случай щяло да има спекулации, че управляващите контролират вота.

„Машините трябва да са закупени и да са собственост на държавата. Нелепо е всеки път да се наемат. Това прави изборите скъпи и създава риск за сигурността на надзорния процес“, пише вицепремиерът и отбелязва, че „заедно с колегите от ИО проведохме пазарно проучване и събрахме оферти от различни производители на машини, които могат да ги изработят в срок до следващите редовни парламентарни избори. Същите са изпратени и на ЦИК след тяхно искане“.