Чрез забележителното проактивно напоследък отношение на Върховната адиминстративна прокуратура към обекти на строителството, се стига до "премахване на строежи във вила „Аглика“.

Това става ясно днес от съобщение на дъжавното обвинение. А е известно, че бившата вила на ЦК е собственост на Васил Божков, който се укрива в Дубай с близо 20 обвинения.

Както Клуб Z писа, ВАП (която на практика има всевъзможни правомощия, обединени в общото "надзор за законност") първо възложи на "Дирекция за национален строителен контрол" проверки за редовността на строежа в Природен парк „Витоша“. После в началото на юли сезира и кмета на столичната община Йорданка Фандъкова.

Започна се и още едно проверка - общо за изнесени в "Капитал" данни за палати, включително на Делян Пеевски, Румен Гайтански-Вълка и др. в ПП "Витоша", но за нея не е известно докъде е стигнала, освен че "продължават проверките".

Резултатът е, че са издадени три констативни акта за незаконни строежи:

- Двуетажна офисна сграда, с гараж, складове и два навеса,

- Едноетажна сграда с прилежаща тераса и частичен полуподземен гараж

- оранжерия“ и „Едноетажен склад“.

Явно и Божков - точно като почетния председател на ДПС Ахмед Доган, е имал склонност към отглеждането (без строително разрешително) на плодове и зеленчуци.

Така се стига до това, че от главния архитект на София Здравко Здравков са издадени три заповеди за премахване на незаконните строежи и е определен 14-дневен срок за доброволното изпълнение на заповедите.

"При неспазването на този срок се преминава към принудително премахване на незаконните строежи по реда на чл.225, ал.3 от ЗУТ", пишат днес от прокуратурата.

Ето съобщението на прокуратурата в оригинал:

След проверки, възложени от ВАП, главният архитект на София разпореди премахване на строежи във вила „Аглика“

Върховната административна прокуратура (ВАП) възложи на началника на Дирекция за национален строителен контрол проверки за законност на строеж „Вила „Аглика“ в Природен парк „Витоша“.

След изготвяне на доклада от проверката и след съобразяване на законовата компетентност по отношение на установените нарушения на конкретната категория строежи, ВАП сезира кмета на СО за контрол относно спазване  на всички изисквания на Закона за устройство на територията (ЗУТ) и приложимите подзаконови нормативни актове.

В резултат на извършените проверки на място и по документи от страна на Дирекция „Общински строителен контрол“ - Направление „Архитектура и градоустройство“ - Столична община, са издадени три констативни акта за незаконни строежи, както следва: „Двуетажна офисна сграда, с гараж, складове и два навеса“, „Едноетажна сграда с прилежаща тераса и частичен полуподземен гараж - оранжерия“ и „Едноетажен склад“.

Сградите са построени без одобрени инвестиционни проекти и без разрешение за строеж, както в несъответствие с предвижданията на Плана за управление на Природен парк „Витоша“ и специализирания подробен устройствен план, така и в нарушение на предвижданията на Плана за управление на Природен парк „Витоша“ без отстъпено право на строеж по реда на Закона за горите.

Въз основа на тези констатации от главния архитект на СО са издадени три заповеди за премахване на незаконните строежи на основание чл.225а от ЗУТ, адресирани до търговското дружество, което е възложител на строежите, а понастоящем - техен стопанин и ползвател.

Определен е 14-дневен срок за доброволното изпълнение на заповедите от влизането им в сила. Преди извършването на строително-монтажните работи по премахването на строежите, същото търговско дружество, е длъжно на основание чл.156б, ал. 1 от ЗУТ да внесе  в район „Витоша“ план за управление за строителните отпадъци и план за безопасност и здраве с цел спазване на нормативните изисквания за съответната дейност  и нормите за безопасност.

При неспазването на този срок, се преминава към принудително премахване на незаконните строежи по реда на чл.225, ал.3 от ЗУТ.

В изпълнение на акта на ВАП, продължават проверките от ДНСК и Столична община относно незаконни строежи в частни резиденции и други имоти в Природен парк „Витоша“ от страната на хижа „Алеко“.

Докладите от проверките, с всички констатации и предприети действия в случай на констатирани нарушения, следва да бъдат представени на ВАП в най-кратък срок.