Общинският съвет на Каварна единодушно е приел местните журналисти да плащат такса на общината, за да отразяват заседанията на местния парламент. Идеята дошла от общинския съветник Красимир Кръстев, съобщава БНР

В община Каварна от няколко месеца най-дискутираната тема е финансовото затруднение, в което тя се намира. Наред с предвижданите съкращения в състава на администрацията и орязването на бюджети за културни прояви, на общинската сесия на 28 януари съветниците приемат и още едно предложение и то с пълно мнозинство. То гласи, че достъпът на медии до сесиите на Общинския съвет ще става само и единствено след съгласието на председателя, както и след заплащане на такса от страна на журналистите.

Общинските съветници в Каварна единодушно приемат Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинска администрация.

В точка пет от този правилник пише следното:

"Заснемането и излъчването на заседанията на Общински съвет – Каварна се извършват с разрешението на председателя на общинския съвет и се заплащат по определена от Наредба 3 за определянето на местни данъци, такси и цени на услуги на територията на община Каварна тарифа".

Красимир Кръстев признава пред БНР, че тази негова идея датира още от 2007 година, но кметовете досега са искали да имат добри взаимоотношения с медиите и затова заседанията са били открити. С новия кмет на Каварна обаче Елена Балтаджиева (ВМРО) било по-различно, се казва в репортажа на общественото радио. 

Председателят на Общинския съвет в Каварна Йордан Стоянов от своя страна споделил пред БНР, че принципно не бил съгласен с тази точка, дори имал напредничавата идея заседанията да се излъчват по интернет, но гласувал "за".

Решението на общинските съветници беше върнато като незаконно от областния управител на Добрич Красимир Кирилов преди два дни, съобщава БНР.

Красимир Кръстев е дългогодишен общински съветник в Каварна, бил е и председател на Общинския съвет. На последните местни избори е кандидат за кмет, подкрепен от шарена коалиция - "Ред, законност и справедливост", "Възраждане", ЗНС на Румен Йончев и НФСБ, които по-късно оттеглиха подкрепата си за него.