Демократическата партия в САЩ пристъпва днес към определянето на своя кандидат за президент, който пред ноември ще се изправи срещу Доналд Тръмп. В сондажите води 78-годишният сенатор от Върмонт Бърни Сандърс, известен с крайнолевите за американските стандарти убеждения. Мнозина в партията му са загрижени, че той може да я съсипе, ако успее да отстрани бившия вицепрезидент Джо Байдън. 

Бърни Сандърс. Снимка АП / БТА

Сандърс с 23,8% от предпочитанията изпревари Байдън, който има 20,2%. Следват ги Пийт Бутиджидж с 15,8% и сенаторката на Масачузетс Елизабет Уорън с 14,6%. Това са четиримата водещи в момента кандидати,  които се очаква да оспорват номинацията.

Днес британският "Гардиън" съобщава, че бившият кандидат за президент на САЩ и бивш държавен секретар Джон Кери е бил дочут да обсъжда включването си в първичните избори, за да спре Сандърс.

"Гардиън" цитира американската телевизионна верига Ен Би Си нюз, че неин журналист е дочул как Кери говори по телефона в хотел.

“Може би аз много се заблуждавам тук”, казал той според съобщението на неизвестен събеседник, с когото обсъдил как ще трябва да се откаже от постовете си в управителни съвети и от платените лекции, но в същото време богати донори на демократите биха могли да му помогнат с милион-два.

Самият Кери отрекъл да мисли да се кандидатира, предаде Ен Би Си.

Как САЩ избират президента си 

С партийни събрания на американските демократи днес в щата Айова започва процесът по определяне на кандидат-президента на американската Демократическа партия, предават днес световните агенции, цитирани от БТА.

Има два типа гласувания - на партийни събрания и на първични избори. Различните американски щати са се спрели на някои от тези две форми на гласуване, като партийните събрания са организирани в относително по-малко щати. При този род събрания по принцип членове на дадена партия се събират на различни места в съответния щат, като зали, училища и др, за да изслушат аргументите в подкрепа на всеки кандидат, преди да изразят публично своя избор. Първичните избори са предпочитаната форма в повечето щати, където се гласува по традиционен начин - таен вот.

По време на партийните събрания кандидатите за президентската номинация получават делегати, които да гласуват за тях на партиен конгрес. Във всички щати кандидатите, спечелили над 15 процента от гласовете, получават такъв брой делегати, който да е пропорционален на техния резултат от вота.

Делегатите, които се определят на партийните събрания и на първичните избори, са решаващ фактор в спечелването на партийната номинация за изборите.

В случая с демократите те ще присъстват на партиен конгрес през юли. В сегашната фаза на процеса ще бъдат определени общо 3979 делегати. На конгреса те са задължени да гласуват за кандидата, на когото са зачислени по време на фазата на партийните събрания и първичните избори.

Броят на делегатите за даден кандидат е решаващ, защото получилият мнозинство (най-малко 1991 делегати), ще бъде номиниран на конгреса.

Ако обаче нито един от кандидатите не получи мнозинство при гласуване на първи тур на конгреса, влизат в действие още 770 други делегати, наречени суперделегати. Това са народни избраници и видни личности от партията, които са свободни да гласуват за когото си искат от кандидатите.

През 2016 г. поддръжниците на Бърни Сандърс обвиниха партията, че фаворизира по думите им кандидатката на върхушката Хилари Клинтън, защото тя беше получила подкрепата на повечето от суперделегатите.

След Айова днес, ще има гласуване през февруари в щатите Ню Хемпшър (11 февруари), Невада (22 февруари) и Южна Каролина (29 февруари). После ще има лавина от гласувания на Супервторника на 3 март, където ще се гласува едновременно в 15 щата и територии. Промяната тук е, че Калифорния, която е "богата на делегати" и която гласуваше по-късно, този път премести вота си в Супервторника. След тази дата ще бъдат разпределени 40 процента от делегатите, което ще внесе яснота в нещата около надпреварата. След 28 април пък ще бъдат разпределени 90 процента от делегатите.

Партийният конгрес на демократите ще е в Милуоки в щата Уисконсин от 13 до 16 юли. Три дебата са предвидени между кандидата на демократите и Доналд Тръмп - на 29 септември, 15 и 22 октомври. Изборите са на 3 ноември.

Американският президент се избира в непреки избори чрез вота на 538 членове на електоралната колегия. Членовете са народни представители и местни партийни представители. Един кандидат за президент трябва да получи абсолютно мнозинство, тоест 270 гласа, за да бъде избран за държавен глава на САЩ.

Гласуването по-конкретно днес в Айова започва в 19 ч. по Гринуич. То се провежда в общо 1700 зали в щата. 11 са кандидатите на демократите, които ще се борят за спечелване на президентската номинация. Те бяха повече - 29, но 18 от тях вече се отказаха. Сред кандидатите по принцип най-голям интерес пораждат Джо Байдън, Бърни Сандърс, Елизабет Уорън, Пийт Бутиджидж, Андрю Янг, Майкъл Блумбърг и Ейми Клоубъшар. Блумбърг реши да пропусне първите четири гласувания и да се се яви директно на Супервторника.