Американски официални лица са заявили пред местната телевизия CBS, че украинският "Боинг 737", който падна в близост от Техеран, е бил свален от ракета - изстреляна вероятно от Иран. 

Според тях режимът не е направил удара нарочно, а всичко е било плод на случайност. Според телевизията източниците са заявили, че американското разузнаване е засякло със сателит инфрачервени следи от изстрелването на две ракети, след което е последвала екслозия. 

В същотото време друго американско издание - "Нюзуик", пише, че нейни източници от високите етажи на военното министерство са заяви, че самолетът е свален от руска ракета "Тор". 

Самият американски президент Доналд Тръмп също заяви, че има подозрения, че именно Техеран е отговорен за инцидента, като предположи, че това може да е станало случайно. Малко по-късно тази вечер - такава увереност изрази и президента на Канада Джъстън Трюдо.

"Ние разполагаме с данни от много източници за това, че самолетът бе взривен от иранска ракета. Това беше направено по грешка."

Припомняме, че още сутринта стана ясно, че Украйна разглежда всички възможни причини за катастрофата, включително и ракетна атака.

Какво пишат европейските и американските медии за катастрофата?

"Ню Йорк таймс" се позовава на видеоматериал, смятан за автентичен, на който се вижда как ракета се взривява в близост до самолета над град Паранд до техеранското летище. Това е мястото, от което машината по полет 752 на Украинските международни авиолинии до Киев престава да излъчва сигнал, преди да падне на земята. Американски спътници, предназначени да проследяват изстрелвания на ракети, се регистрирали стрелба от иранска система за противовъздушна отбрана с малък радиус. А впоследствие разузнавателни агенции на САЩ са засекли ирански комуникации, потвърждаващи, че системата е поразила самолета, казват официални източници.
Вестникът пише, че канадският премиер Джъстин Трюдо, чиито 63 съграждани са сред загиналите, признава, че "това може да е било извършено случайно". По думите му доказателствата свидетелстват "много ясно за възможната и вероятната причина за катастрофата". Малко по-късно президентът Доналд Тръмп само изрази мнение, че свалянето на самолета е резултат от "грешка на другата страна". Високопоставени източници от американските разузнавателни агенции сдържано казват, че заключенията за отговорността на Иран са с висока степен на достоверност, пише нюйоркското издание.
В сряда експерти от САЩ са съчетали информацията от инфрачервените детектори на сателитите с данните от засечените ирански разговори, за да определят защо е паднал самолетът. С инфрачервени детектори е била засечена и противосамолетната ракета, изстреляна от подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна и свалила през 2014 г. малайзийския пътнически самолет. Тогава загинаха всички 298 човека на борда, припомня "Ню Йорк таймс".
Настоящите констатации на западните разузнавания за отговорността на Иран свидетелстват, че смъртта на пътниците и екипажа е последица от засиленото напрежение между САЩ и Иран. Катастрофата на украинския самолет стана часове след ракетните ирански атаки срещу мишени на САЩ в Ирак и вероятно иранците са активирали своите системи за ПВО, опасявайки се от ответни удари, заключава вестникът.
Деловото издание "Бизнес инсайдър" съобщава, че след съобщенията, че катастрофата не е заради технически проблем цената на акциите на корпорацията "Боинг" се е повишила вчера с 3 на сто.
Британският "Дейли телеграф" цитира думи на премиера Борис Джонсън, че Иран е свалил украинския самолет може би неумишлено. Вестникът помества графика на противовъздушната система "Toр M1", руско производство, ("SA-15" според номенклатурата на НАТО), с която вероятно е поразен боинга. Системата от типа "земя-въздух" изстрелва от мобилна установка (наподобяваща танк с гъсенични вериги) вертикално нагоре ракета 9M331 с обхват двайсетина километра. Тя се взривява близо до мишената и я обсипва с множество дребни шрапнели.
Като цяло украинската преса е сдържана и не отправя преки обвинения към Иран, а се позовава само на съобщенията на западни медии за заключенията на разузнавателни агенции.
Вестник "Украинска правда" извежда в заглавие, че по думите на Джъстин Трюдо Канада е готова да сътрудничи с Украйна за разследването. Изданието съобщава, че Трюдо е разговарял по телефона с премиера на Нидерландия Марк Рюте, който бил споделил нидерландския опит от разследването за свалянето на малайзийския лайнер по полет МН17 над Източна Украйна. 

Европа: Няма безспорни доказателства

Засега няма безспорни доказателства за причините за катастрофата на украинския пътнически самолет над Техеран. Това заяви говорител на Европейската комисия, попитан дали ЕС споделя оценката, че катастрофата се дължи на ракетен обстрел, предаде БТА.
Чакаме данните от следствието. Необходимо е следствието да бъде независимо и да се води по международните правила, добави говорителят.
Канада вчера се позова на разузнавателни данни от различни източници, според които украинският самолет е бил свален с изстрели на иранската противовъздушна отбрана непосредствено след излитане от Техеран. Според отделни специалисти вероятно стрелбата е била извършена от преносима установка съветско производство, взета на въоръжение от иранските сили за сигурност