Германското правителство "твърдо разчита", че проектът "Северен поток-2" ще бъде довършен въпреки американските санкции, съобщи днес в. "Зюддойче цайтунг", позовавайки се на източници в кабинета в Берлин, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

"Позицията на правителството по отношение на този проект не се е променила", посочили източниците пред вестника.

Сенатът на Конгреса на САЩ одобри във вторник законопроекта за бюджета за отбрана за финансовата 2020 година, която започна на 1 октомври. Той задължава администрацията да наложи санкции срещу руските газопроводи "Северен поток-2" и "Турски поток". На 11 декември документът бе гласуван от Камарата на представителите, а в петък го подписа президентът Доналд Тръмп и той влезе в сила. На този фон в събота шейцарската фирма "Олсийз" (Allseas), която е подизпълнител на проекта "Северен поток-2", обяви, че временно спира работа по газопровода, докато не получи разяснения във връзка със санкциите, наложени от САЩ.

В същото време правителството на Германия определи санкциите срещу двата газопровода като намеса в европейските работи.

Американските санкции срещу тръбопровода "Северен поток 2" и опита на правителството в Берлин да предотврати влизането им в сила, са сред темите на германския таблоид "Билд".

Вестникът пише, като се позовава на писмо на външното ведомство в Берлин до правителството на САЩ, че до последния момент германското правителство се е опитвало да спре влизането в сила на американските санкции срещу "Северен поток 2". Писмото е било изпратено часове преди подписването в петък от американския президент Доналд Тръмп на военния бюджет за следващата финансова година. Този бюджет предвижда въвеждане на санкции срещу руските газопроводи "Северен поток 2" и "Турски поток". В документа на Берлин се казва, че тези мерки са нецелесъобразни.

"Билд" посочва, въз основа на информация от източник, запознат със ситуацията около преговорите между Москва и Киев, че санкциите на САЩ "са оставили Украйна в много по-изгодна позиция спрямо Русия" и че готовността на "Газпром" да изплати 2,9 милиарда долара съгласно решение на Стокхолмския арбитражен съд била обвързана именно с въвеждането от Вашингтон на ограничителни мерки срещу "Северен поток 2". "Без санкциите ("Газпром") никога нямаше да се съгласи да изпълни присъдата", е казал източникът на в. "Билд".