Над 3 млрд. лв. са приходите на ИТ сектора в България през 2018 година. В процентно отношение към брутния вътрешен продукт те съставляват 2,9 на сто. Това сочат резултатите от годишния доклад за състоянието на софтуерния сектор в България "Барометър 2019" на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), цитирани от economic.bg.

Данните реално показват, че през миналата година ИТ компаниите са генерирали рекорден в историята ръст на приходите. Основен принос за тези числа имат тези фирми, които работят основно за външни пазари. Продажбите от вътрешния пазар продължават да отбелязват значително по-малък ръст, като няма признаци тази тенденция да се промени скоро.

"През последните години секторът е във възход, а динамиката на това развитие става все по-осезаема. Ако за достигане на общи приходи от 1 млрд. лева бяха необходими 21 години, то за достигане на 2 млрд. бяха необходими 4, а за 3 млрд. – едва две години.

Паралелно с това софтуерният бизнес е и работодател номер едно спрямо размера на възнагражденията и предлага средно 3,5 пъти по-високо заплащане от средното за страната“, коментира председателят на управителния съвет на  БАСКОМ Доброслав Димитров.

Работните места в сектора през 2018 г. са се увеличили с близо 2400 души, или с 9%. Сравнено с броя на заетите в сферата през 2013 г. това е практически ръст с почти 90%. Според прогнозите на експертите през 2019 г. общият брой на работните места ще достигне 33 000 души.

Прогнозите на БАСКОМ с 5-годишен хоризонт са приходите да достигнат 10.3 млрд. лева на годишна база и 7.6% като дял от БВП. Заетите в сектора се очаква да достигнат 60 хиляди души. Постъпленията в хазната от платени данъци и осигуровки само от страна на софтуерния бизнес ще надхвърлят 1.4 млрд. лева годишно.