Служители на застрахователна компания "Лев инс" организираха протест пред редакцията на седмичника "Капитал". Те обвиниха медията в "доноси" и "рекет" заради публикации, посветени на нередности, свързани с услугата "Зелена карта".

По-късно от "Капитал" разпространиха позиция, в която се казва, че "прoтестът на "Лев инс" е уникален, защото по същество е срещу позиция на Европейската централна банка (ЕЦБ) и застрахователния регулатор на съюза EIOPA за заздравяване на надзорните функции в банковия и небанков сектор във връзка с потенциалното членство на България в Банковия съюз и еврото."

"С две думи, Европа иска да се убеди, че българските регулатори държат изкъсо банките и застрахователите и те разполагат с достатъчно капитал и резерви да обслужват рисковете, които са поели и не застрашават интересите на вложителите и застрахованите лица."

От изданието посочват, че "Лев инс" е продало застраховки "Зелена карта" в Италия, а отказва плащания по някои щети, като твърди, че е било източено и измамено от местен партньор. Казусът е известен от години, и доведе до това България да бъде вкарана в безпрецедентна процедура по мониторинг и да бъде заплашена с изключване от споразумението "Зелена карта", поради това, че неин застраховател не изпълнява задълженията си по него.

Посочени и са две публикации по темата виж тук: и тук.

Екипът на "Капитал" уточнява, че до момента българският регулатор - Комисията за финансов надзор (КФН), отказваше да предприеме действия по въпроса. През миналата седмица въпросът за необходими мерки е бил поставен остро от ръководителя на EIOPA пред КФН, в контекста на кандидатурата ни за еврозоната и от там последва съобщение за предстоящи “спешни действия”.

"Протестът на застрахователна компания пред редакцията на "Капитал" е симптом за нещо страшно. Институциите и регулаторите са абдикирали напълно от вменената им по закон отговорност да защитават парите и интересите на данъкоплатците. Поради това много често една или няколко медии се оказват единствената преграда пред своеволията и неспазването на правилата в ущърб на интересите на вложители и застраховани. Така беше при сагата КТБ, така е със "Зелената карта". Вместо подкрепа от институциите, екипът на “Капитал” и фирмата-издател получават единствено нарастващ натиск и репресия, от тези, които уж трябва да се грижат за спазване на правилата и законите", пише още в позицията.