Арабските лидери осъдиха решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да признае претенциите на Израел за суверенитет над Голанските възвишения, показвайки рядко единство на фона на регионалните разногласия, предаде ДПА, съобщава БТА.

В обръщение на откриването на годишната срещата на лидерите на Арабската лига в Тунис саудитският крал Салман заяви, се противопоставя на всякакви мерки, подронващи сирийския суверенитет над Голанските възвишения. Израел завзе стратегическото плато във войната през 1967 г. и го анексира през 1981 г., но това не е получило международно признание.

Тръмп подписа преди дни указ, с който призна Голанските възвишения за израелска територия, по-малко от четири месеца, след като призна Йерусалим за столица на Израел, отбелязва Ройтерс. 

Въпросът за Голанските възвишения е сред водещите на еднодневната среща на Арабската лига в Тунис. Президентът на страната домакин Бежи Каид Есебси предупреди, че решението на САЩ ще засили напреженията в региона. Международната общност признава Голанските възвишения за окупирана арабска територия, подчерта Есебси и призова за обединяване на усилията за прекратяване на окупацията и постигане на сигурност и стабилност.

Участниците в срещата трябва да покажат на света, че създаването на палестинска държава със столица Йерусалим е залог за регионалната сигурност, каза президентът на Тунис, цитиран от ТАСС.

Генералният секретар на Лигата на арабските държави Ахмед Абу Гаит отправи остри критики към решението на Тръмп и заяви, че "окупацията е престъпление, а легализирането й е грях".

"Голанските възвишения са окупирана сирийска територия според международни резолюции", подчерта Абу Гаит в Тунис на откриването на 30-ата среща на върха на организацията. "Решението на САЩ нарушава всички международни норми, а израелската окупация се стреми постепенно да си присвоява все повече арабски земи", добави той.

В проекта за заключително изявление на срещата се казва, че лидерите на Лигата на арабските държави подкрепят Сирия по въпроса за суверенитета над Голанските възвишения и признават правото ѝ да иска връщането им, предаде ТАСС.

Според Ахмед Абу Гаит сигурността на държавите от региона е била подложена на сериозни изпитания през последните години, а намесата на Иран и Турция само е засилила и удължила конфликтите в арабския свят.

"Недопустимо е регионални сили да се намесват в арабските работи, за да подкрепят една или друга фракция с религиозни цели", добави Абу Гаит в изявление, предавано по телевизия Ал Арабия. "Само политическите решения могат в крайна сметка да сложат край на конфликтите и да гарантират стабилност", подчерта той. "В гражданските войни няма победители, а само губещи".

Според генералния секретар с подобна стъпка Вашингтон насърчава подобни незаконни практики от страна на Израел.

Емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани си тръгна веднага след откриването на срещата. По-късно стана ясно, че в програмата му е било предвидено той да присъства само на откриването, посочва ТАСС.

Реакцията на Могерини

 Пренебрегването на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН за Голанските възвишения не е решение, заяви ръководителката на европейската дипломация Федерика Могерини, цитирана от Ройтерс.

Тя добави, че решението с две държави е "единственото изпълнимо и реалистично". Ние носим отговорността да запазим възможността да се стигне до такова решение, подчерта Могерини.

"Всякакъв бъдещ план ще трябва да признава международно договорените параметри, включително границите от 1967 г. с взаимно договорени размени на територия, както и статутът на Ерусалим като бъдещата столица на двете държави", добави ръководителката на европейската дипломация.