Румен Радев е българският Мадуро. Подобна аналогия очерта в петък пред журналисти в Кърджали председателят на парламентарната група та ГЕРБ и зам.-шеф на управляващата партия Цветан Цветанов. Във вече наложила се традиция той разкритикува Радев като след всяка публична изява на президента.

След като президента Румен Радев зае позицията на Мадуро по случая Венецуела, в обществото започват да се чуват мнения, че Радев е българският Мадуро, каза Цветанов.

"Не искам българският Мадуро да води страната към режима на Венецуела", продължи той.

"Ние трябва да се числим към развитите демократични общества, каквито несъмнено са ЕС и САЩ", каза още Цветанов.

Според него президентът искал да отклони страната от нейния евроатлантически път, като за целта подкрепял посланията на БСП за насочване на България на Изток и използвал антиевропейска риторика.

"Нека си дадем сметка, че живеем на най-хубавото място в света – Европа. Нека осъзнаем колко много ЕС прави за нас. Наскоро Европейският парламент подкрепи увеличение с близо 4 млрд. лв. на финансирането за България след 2020 година. Това ще бъде най-високият ни бюджет откакто сме в ЕС",  продължи зам.-шефът на ГЕРБ..

Коментарите, които президентът е направил след срещата си със свои колеги от осем европейски страни в Кошице (където имаше форум на страните членки на НАТО от Източна Европа - бел. ред.), са били неясни и никой не разбрал какво иска да каже, каза още Цветанов.

Радев обяви тогава, че се е намесил в редактирането на документи, за да не се нарушат българските енергийни интереси, но не даде повече уточнения. Освен това изрази надеждите си кабинетът да материализира посещението на руския премиер Дмитрий Медведев у нас след дни.

"Благодаря на всички останали участници в срещата, които не са позволили на президента Радев да изкаже своята позиция относно притесненията на всички членки на НАТО от нарушаването на международното право с анексирането на Крим и напрежението в Черноморския регион", продължи шефът на ПГ на ГЕРБ.

Радев в крайна сметка дори е подписал декларация, в чиято шеста точка се подчертава взаимното безпокойство на държавните глави от действията на Русия в Керченския проток, от незачитането на международното право, както и от хибридните атаки, твърди Цветанов.

Той допълни, че досега не е чул каква е позицията на президента за нарушаването на международното право от страна на Русия. Радев трябвало да обясни какво точно е имал предвид с израза, че няма да позволи други държави да решават енергийните проекти на България.

"Нека припомня на Радев, че докато той още беше летец, България се присъедини към ЕС и по този начин се задължи да спазва европейското законодателство, сред което е и Третият енергиен пакет. Енергийната независимост може да се осигури само ако спазваме европейските правила. Подобни коментари на президента могат да доведат само до противопоставяне", посочи още Цветанов.

Той даде и мнението си за визитата на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг у нас  - с нея се дали много ясни послания какво трябва Алиансът да предприеме в Черноморския регион – а именно засилване на предното присъствие, за да се гарантира защитата на всяка една членка.