Българският национален отбор по волейбол записа инфарктна загуба срещу олимпийските шампиони от Русия в последния си мач от група С на световното първенство в Полша. Момчетата на Пламен Константинов допуснаха пълен обрат от 2:0 до 2:3 гейма (25:20, 25:23, 20:25, 23:25, 11:15). Въпреки загубата националите ни заслужават адмирации за показаното на терена, тъй като това бе най-силният им мач от много време насам.

Преди този мач "Сборная" бе в серия от 9 поредни победи срещу нашия национален тим, като последният ни успех датира от 30 юни 2011 г. Тогава, в среща от Световната лига, победихме руснаците с 3:1. В последните си пет мача срещу тях обаче сме спечелили едва 2 гейма.

След слабото си представяне през последната седмица, днес волейболистите ни излязоха напълно преобразени на терена. Поведени от агресивната игра на Цветан Соколов, всички стартираха много мотивирано и концентрирано. Тодор Скримов бе брилянтен в атака, а Николай Пенчев много стабилен на посрещане.

Неприятната новина дойде в средата на гейма, когато Виктор Йосифов изкълчи десния си глезен. Травмата наложи включването на резервния диагонал Данаил Милушев като център, а смяната се оказа изненадваща за руснаците. Последваха много силни минути за нашия тим, в които „лъвовете” буквално наказваха олимпийските шампиони. Ас на Николай Пенчев направи ситуацията необратима при 23:19, а след това приключихме първата част с 25:20.

Вдъхновената игра на „трикольорите” продължи и във втората част. Милушев, Соколов и Скримов бяха безпощадни на сервис. В края на гейма отлично се включи и Тодор Алексиев, който реализира много важна точка за 22:20, а след това наниза и мощна контра. Троен български блок сложи край на гейма - 25:23.

В третата част олимпийските шампиони показаха класата си, основно водени от силните начални удари на Дмитрий Мусерский и Сергей Гранкин. Руснаците поведоха с 18:9, а в края на частта нашите все пак успяха да намалят до голяма степен пасива си и загубиха гейма с 20:25. Четвъртият гейм започна равностойно и играта вървеше точка за точка. В края на частта „Сборная” демонстрира по-здрави нерви и измъкна гейма с 25:23.

Окрилени от спечелените два гейма, играчите Алексей Воронков записаха много силен тайбрек и достигнаха до четири мачбола. При втория мачът приключи след 15:11 за Русия. Независимо от поражението, България вече си е гарантирала трето място и участие в следващата групова фаза на турнира.

Там "лъвовете" ще срещнат отборите на Германия, Финландия, Бразилия и Куба. В тази група ще бъдат още тимовете на Русия, Канада и Китай. Срещу тези отбори обаче няма да играем защото ще се зачитат резултатите от двубоите срещу тях в първата групова фаза.