Отчетът на президента Румен Радев за втората му годишнина на "Дондуков" 2, който се превърна в своеобразна реч срещу правителството, вдъхнови протест с искания Радев да инициира "референдум за народовластие".

Митингът, който се организира във фейсбук, като страницата е с анонимни администратори, е насрочен за идния месец. Той е продължение на демонстрациите от миналия септември, когато се спрягаха зловещи сценарии - в т.ч. за преврат чрез нахлуване в президентството с искане от държавния глава да обяви извънредно положение. Тогава демонстрантите се организираха в групата "Против геноцида на Борисов и всички досегашни управляващи мафии". Шарен протест от пенсионери, представители на паравоенни формирования, националисти, участници в русофилски движения и др. блокира движението пред парламента, окупирайки площада около паметника на Цар Освободител. Протестът бе многохиляден и добре охраняван от полицията именно заради информациите, че се готви "преврат".

Като организатор бе посочебн живеещият в Лондон българин Емил Русинов.

Новият надслов е "Мегапротест - народът срещу управляващата мафия и всички партии". Той е придружен със снимка на Радев с "молба-призив до Президента Румен Радев" да направи предложение до Народното събрание за произвеждане на национален референдум и с окарикатурени снимки и колажи на премиера Бойко Борисов.

По време на речта си, в която държавният глава отново говори за корупция, лобистки закони, опорочена процедура за закупуването на изтребителите и пр., бе попитан и за президентските правомощия и за референдумите, в т.ч.: подкрепя ли такъв за смяната на формата на властта. За първото заяви, че те непрекъснато се орязват, а за второто - че сега законът е прекалено рестриктивен, но и че допитването до народа е мощен инструмент и "не се организира самоцелно, трябва да има идея, която да узрее"

Симпатизантите на протеста искат от Радев да свика допитване по следните въпроси:

1. Желаете ли българският народ да може да инициира национални референдуми по всички въпроси от компетентността на Народното събрание без ограничение? (каквото сега има - като за формата на управление, промяна в границите, данъчните закони, б.р.)

2. Желаете ли задължителен национален референдум да се инициира с минимум 100 000 подписа на граждани с избирателни права, събирани в продължение на не повече от 6 месеца?

3. Желаете ли предложението на национален референдум да бъде прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от половината участвали на последните избори за Народно събрание и ако с "да" са гласували повече от половината участвали в референдума?

4. Желаете ли от 2019 г. да се гласува и дистанционно, по електронен път при провеждането на изборите, референдумите и при набиране на подписите за иницииране на референдумите?

5. Желаете ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с относително мнозинство в многомандатни избирателни райони при гласували не по-малко от половината с право на глас?