Парламентът в Бахрейн ратифицира нов данък добавена стойност (ДДС) от 5%, който е част от плановете да се увеличат приходите на страната от Залива, предаде ДПА.

ДДС е данък върху продажната цена на продукта, който правителствата по цял свят събират. В Бахрейн ще влезе в сила от 1 януари 2019 г., съобщи местният вестник "Ал-Аям".

За последните три години Бахрейн се опита неуспешно да намали държавния дълг, като въведе режим на строги ограничения, за да намали разходите на правителството.

Въвеждането на ДДС е част от споразумението на Съвета за сътрудничество в Залива (създаден е през 1981 г. и обединяващ Бахрейн, Катар, Кувейт, Оман, ОАЕ и Саудитска Арабия, бел. ред.), подписано през 2017 година.

Саудитска Арабия и ОАЕ, които преди се възприемаха като данъчен рай, започнаха да прилагат 5 процента ДДС от началото на тази година. По този начин те искат да увеличат приходите и да компенсират резкия спад в цените на петрола преди повече от 3 години.

Данъкът от 5 процента е значително по-нисък, отколкото в повечето страни, където е по-разпространена ставката на ДДС от 10-20 процента. 

Наскоро Международният валутен фонд (МВФ) препоръча на Оман, Бахрейн, Кувейт и Катар въвеждане на данъка върху добавената стойност. Шест държави от Персийския залив се съгласиха да въведат ДДС до края на 2018 г.

През миналата седмица Саудитска Арабия, ОАЕ и Кувейт обещаха 10 милиарда долара помощ за Бахрейн, за да помогнат на страната да преодолее големия бюджетен дефицит.
Бахрейн се подготвя за парламентарните избори през ноември, а мерките за строги икономии вече предизвикаха обществения гняв. 

В България ДДС се въвежда през 1994 г. с данъчна ставка от 18%. През 1996 г. ДДС е повишен до 22% и остава така до 1999 г., когато ставката е коригирана, този път в посока надолу, и вече е 20%. Данък добавена стойност е основният налог, който пълни държавния бюджет, следван от данъка върху доходите на физическите лица.