Софийска районна прокуратура (СРП) е разпоредила проверка срещу управляващия редактор на "Капитал" Алексей Лазаров и редактора на вестника Николай Стоянов, съобщават от медията. Поводът е сигнал, подаден от изпълнителния директор на свързаната с Делян Пеевски фирма "Водстрой 98" Момчил Борисов, който иска да се провери дали не са извършени престъпления срещу републиката и обществения ред и спокойствието на гражданите.

Проверката резонно е възложена на Столичната дирекция на вътрешните работи, където двамата журналисти са извикани да дадат обяснения по случая. Призоваването станало по телефона, което според НПК се прави "в бързи случаи", напомнят от "Капитал". 

Историята

В сигнала на Момчил Борисов се казва, че публикацията във в. "Капитал" от 27 юни "Паниката е по-голяма от проблема" … всява паника. Борисов развива тезата, че твърдейки, че "Водстрой 98", която той посочва като най-голямата строителна фирма в България, си е изтеглила парите от Първа инвестиционна банка, журналистите призовават хората да последват примера й и също да си изтеглят парите. Изпълнителният директор на фирмата иска прокуратурата да провери дали с написването на тази публикация не е извършено престъпление по чл.107 от Наказателния кодекс (вредителство) и по чл.326 (подаване на неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога). 

Сигналът е бил подаден до Софийска градска прокуратура, която го е изпратила по компетентност до Софийската районна прокуратура. Прокурор Румяна Стоянова приема, че има достатъчно данни да разпореди проверка и указва на СДВР "да бъдат извършени необходимите процесуално-следствени действия" и  "да се снемат обяснения от посочените в сигнала лица".

Юристи, с които "Капитал" разговарял, коментират пред медията, че действията по сигнала са отклонение от нормалната практика, защото отдалеч се вижда, че няма данни нито за престъпление срещу републиката, нито за подаване на неверни сигнали за тревога:

"Когато се види, че това не съставлява предмета на престъпление, просто отказваш да образуваш проверка, защото противното е тормоз и харчене на парите на данъкоплатеца." 

"Изключително странно е, че по разпоредба, която е създадена за наказване на фалшива тревога - фалшиви обаждания на 112 и т.н. , прокуратурата прави рязко завой и тълкувайки разширително закона, го превръща в средство за санкциониране на критични публикации" коментира адвокат Александър Кашъмов, който представлява журналистите. "Това е доста опасно за свободата на словото и е свидетелство, че липсва последователност и интегритет в българската правосъдна система, така че тя да не бъде използвана за неоснователно накърняване на основни човешки права" допълни още той. 

Нататък изданието припомня, че това не е първият случай, в който прокуратурата под ръководството на Сотир Цацаров разпорежда разпит на журналист. Още в първите месеци на мандата му, в Софийска градска прокуратура (СГП) беше призован журналистът от Mediapool Борис Митов и под заплахата, че ще бъде разследван, беше притиснат да разкрие източниците си. Поводът бяха публикувани от него разрешения за СРС, от които ставаше ясно, че прокурорът Роман Василев е заблудил тогавашния председател на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров, за да получи разрешение за подслушване. Тези действия на държавното обвинение провокираха протест пред Съдебната палата, след който проверката беше прекратена. 

"Капитал" пише в днешната си статия още:

Модерни по времето на Държавна сигурност, текстовете от Глава първа на Наказателния кодекс също се върнаха на мода при ръководството на Сотир Цацаров. Проверки за престъпления срещу Републиката бяха образувани срещу задържан протестиращ (по сигнал на ДАНС), както и срещу държавния глава Росен Плевнелиев (по сигнал на Николай Бареков). (Последното бе извършено, макар и за няколко часа, макар и в брутално противоречие с конституционните права на президента, б.р.)

Нататък "Капитал" - една от медиите, които открито воюват с т. нар. "империя на Делян Пеевски", припомня, че ръководителят на Софийска градска прокуратура, на която е разпоредена проверката - Христо Динев, е обвързан с ДПС.  Неговата съпруга е била съветник в парламента на депутата от партията Четин Казак.

Назначаването му за ръководител на ключовата прокуратура стана след предизвестен конкурс, като зад Динев застана мнозинството във Висшия съдебен съвет (ВСС), което е показвало лоялност към депутата от ДПС Делян Пеевски. Самият Динев на два пъти отказа да отговори по Закона за достъп до обществена информация за това каква е била  натовареността на Пеевски като следовател в столичното следствие, а в същото време разкрива тези данни за други магистрати, пише "Капитал".

Преди да бъде избран за поста, Динев беше закратко ръководител на Софийска районна прокуратура. Неговото място беше наследено от Петър Белчев. Имемнно под ръководството на Динев и Белчев вече повече от година и половина СРП не може да идентифицира делегатите на ДПС, които нанесоха побой над Октай Енимехмедов след опита му да простреля с газов пистолет Ахмед Доган. 

В късния следобед от прокуратурата уточниха, че след като е получен сигнала, Софийска градска прокуратура е преценила, че няма данни за престъпление срещу републиката и е изпратила преписката по компетентност при Софийска районна, като в указанията на прокурор Румяна Стоянова не било препоръчано да бъдат разпитвани журналисти, а само да се проведат необходимите оперативно-издирвателни мероприятия и процесуално-следствени действия.