САЩ обмислят многонационален военен отговор на предполагаемото нападение с химическо оръжие в сирийския град Дума, предаде Ройтерс, цитирайки американски представители. Експертите посочват няколко ключови военни обекта, които могат да станат подходяща цел.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща снощи силни действия и да вземе решението скоро. Пожелалите анонимност американски представители не разкриват конкретни планове, но признават, че се разработват военни варианти. Белият дом, Пентагонът и Държавният департамент отказаха коментар.

Според експерти по войната в Сирия Франция, евентуално Великобритания и може би американски съюзници от Близкия изток могат да станат партньори на САЩ при потенциална военна операция, целяща да обезкуражи по-нататъшно използване на химически оръжия в сирийската гражданска война. През февруари френският президент Еманюел Макрон предупреди, че Франция ще нанесе удар по Сирия, ако наруши договорите за забрана на химическите оръжия, припомня Ройтерс.

Ники Хейли.

САЩ ще отговорят на нападението с химическо оръжие в Сирия, независимо дали Съветът за сигурност на ООН ще предприеме действия, или не, заяви американската постоянна представителка в световната организация Ники Хейли, цитирана от Ройтерс.

"Достигнахме момента, когато светът трябва да види, че се въздава правосъдие", заяви тя. "Историята ще запише това като момента, когато Съветът за сигурност или се е отказал от задълженията си, или е показал пълния си провал да защити народа на Сирия", добави Хейли. "Във всеки случай, САЩ ще отговорят", подчерта представителката на Вашингтон.

Постоянната представителка на САЩ в ООН Ники Хейли иска Съветът за сигурност да гласува днес предложена от Вашингтон проекторезолюция, с която да започне ново разследване кой трябва да бъде обвиняван за използването на химически оръжия в Сирия, предаде Ройтерс, цитирайки дипломатически източници.

САЩ са представили пред 15-членния съвет ревизиран вариант на проекторезолюция, която предложиха на 1 март. С нея се създава механизъм за разследване в Сирия.

Постоянният представител на Русия в Съвета за сигурност Василий Небензя заяви, че предложената проекторезолюция съдържа неприемливи елементи, които влошават нещата. Той изрази пред медиите опасения, че САЩ клонят към военен вариант и предупреди, че това би било много опасно "не само за Сирия, а и за света".

Американският проект предвижда създаването на нова независима комисия за разследване на ООН на използването на химически оръжия в Сирия. Тя ще има мандат от една година, който може да бъде подновяван, съобщава АФП. В предложения от САЩ текст режимът в Дамаск се осъждат за предполагаемото нападение с химически оръжия в град Дума, за което се смята, че е причинило десетки жертви.
Руският постоянен представител заяви снощи пред Съвета за сигурност, че сирийските власти не са извършвали нападения с химически оръжия и подчерта пред Съвета за сигурност, че няма никакви доказателства за такива - нито свидетелски, нито тела на загинали, нито следи в почвата.

Заявленията за предполагаемо нападение с химически оръжия в Дума са провокация, сложила начало на процес, който може да завърши много зле, подчерта Небензя, цитиран от ТАСС. Той добави, че предложеният от САЩ проект за резолюция не съответства на стандартите на Конвенцията на ООН за забрана на химическите оръжия и го определи като неприемлив.

Председателят на Съвета за сигурност на ООН Густаво Меса-Куадра заяви, че съветът ще продължи работата по проекта за резолюция за предполагаемото използване на химическо оръжие.

По-рано ТАСС съобщи, че екстремистката групировка "Джаиш ал Ислам" в Дума са освободили снощи всички заложници, включително мирни граждани и военнопленници. По информация на агенция САНА, двата автобуса са около 100 души от последната група заложници са достигнали контролен пункт на сирийската армия. Освен тях в неделя бяха освободени още 56 души. В същото време продължава извозването на членовете на "Джаиш ал Ислам" с автобуси към Северна Сирия. Общо за последното денонощие са изведени над 3000 души. Общо се планира градът да бъде напуснат от до 8000 бойци и около 40 000 членове на семействата им.

Френският президент Еманюел Макрон и американския му колега Доналд Тръмп обсъдиха снощи по телефона химическите нападения в сирийския град Дума, предаде Франс прес. Двамата президенти се надяват на твърда реакция на международната общност, съобщава френското президентство. Тръмп и Макрон разговарят за втори път за последните два дни. 

Държавните глави на Франция и САЩ обсъдиха развитието на ситуацията след предполагаемото нападение с химическо оръжие, извършено в сирийския град Дума, както и дебатите в Съвета за сигурност на ООН. Те потвърдиха, че желаят твърда реакция на международната общност и са се споразумели да поддържат контактите помежду си. Малко по-рано Тръмп отново спомена възможни военни действия, като обеща "силен отговор" на предполагаемото нападение с химическо оръжие. Министърът на отбраната на САЩ Джим Матис не изключи нанасянето на удари по Сирия, припомня АФП.