Ирландска върховна съдийка отказа да екстрадира поляк, заподозрян за трафик на наркотици, в родината му заради опасения за независимостта и обективността на полската съдебна система и изпрати казуса в Съда на Европейския съюз (СЕС). Това съобщава правният сайт news.lex.bg, цитирайки „Гардиън“. Според британския вестник бъдещото решение на съда в Люксембург може да доведе до решителен сблъсък между него и полското правителство.

Съдия Айлийн Донъли сезира СЕС с мотива, че последните законодателни промени в полската съдебна система са толкова значителни, че върховният съд на Ирландия е принуден да заключи, че върховенството на закона в страната е „систематично увредено“, което подкопава взаимното доверие, на което се базира процедурата по изпълнение на европейската заповед за арест.

Професорът по европейско право в Университета в Мидълсекс Лоран Печ коментира пред „Гардиън“, че ако Съдът на ЕС реши, че полската съдебна система не отговаря на европейските стандарти, това може да има драматични последици.

„Ако съдът спре да признава полските съдилища като съдилища по смисъла на правото на ЕС, това би могло да не остави друг избор на Европейската комисия, освен да спре финансирането на Полша. Въздействието на подобно решение върху търговските спорове с участието на полски компании може също да бъде твърде значително, за да може лесно да бъде пренебрегнато от полските власти“, твърди професорът.

Британското издание припомня, че управляващата партия в Полша „Право и справедливост“ през миналата година прие законодателство, което дава на парламента пряк контрол над органа, който назначава съдиите (техния ВСС, б.р.). Министърът на правосъдието, който е и главен прокурор, получи правото да назначава и освобождава председателите на съдилищата, а близо 40% от върховните съдии бяха принудени да се пенсионират по-рано. Правителството и президентът Анджей Дуда бяха критикувани и за опити за овладяване на Конституционния съд.

„Това изглежда като съзнателно, изчислено и провокативно законодателно разрушаване на независимостта на съдебната система, която е ключов елемент на върховенството на закона“, заявява съдия Донъли.

Тя посочва, че ако заподозреният в трафик на дрога поляк бъде върнат в родината си, „него го чака процес пред юрисдикция, в която министърът на правосъдието е и главен прокурор и му е възложена активна роля над председателите на съдилищата“.

„Това ще има смразяващ ефект върху тези председатели на съдилища“, пише ирландската върховна съдийка.

Полското правителство отрича реформите му да представляват заплаха за върховенството на закона и твърди, че чуждата критика се основава отчасти на неразбиране и дезинформация.

„Необяснимо е как общи абстрактни разсъждения, проекции и спекулации са станали основа за едно толкова важно решение като предаването на престъпник, търсен в цяла Европа“, заявява зам.-министърът на правосъдието на Полша Марчин Вархол пред държавната информационна агенция на страната. Той предположил, че ирландският съд не е разбрал реформите на правителството му.

Но критиците на полското правителство предполагат, че тези аргументи няма да имат голяма стойност пред Съда на ЕС, чиито съдии може да не са така придирчиви като европейските политици, когато решават, че сегашното състояние на съдебната система в Полша противоречи на европейските ѝ ангажименти.

„Динамиката се измести от политическата сцена, която затъмнена от цинизма и гнилите компромиси в съдебната зала с нейните собствени логика и принципи“ - коментира пред „Гардиън“ професорът по право в университета в Гданск Томаш Кончевич. И допълва: „Институциите не могат просто да стоят настрани и да наблюдават. Да се надяваме, че европейските съдии ще са на висотата на тази задача и ще разберат колко сериозна е ситуацията за целия ЕС.“