Пламен Георгиев не трябва да бъде избран за председател на КПКОНПИ, защото е политическа креатура.

Това се казва в позиция на петте десни партии ДСБ, "Да, България", БЗНС, ДЕОС и "Зелените", оповестена днес - по време на дебатите в парламента за избора на председател на новия мегаорган за борба с корупцията, добил популярност като комисия "Антикорупция".

С неговото име се свързват безпринципни и необосновани решения като прокурор и ръководител на КОНПИ (Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество), се посочва в позицията.

"Ако начело на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) застане човек - политическа проекция на рушителите на българската държавност, КПКОНПИ ще се превърне в оръжие срещу неудобните на властта и чадър за нейните приятели."

От партиите припомнят, че Пламен Георгиев като прокурор не успя да убеди съда в наличие на престъпление по делата за "Софийски имоти", срещу кмета на Кърджали Хасан Азис. Същата беше позицията му при всички достатъчно сериозни данни за престъпления на високопоставени лица, следващи от подслушването на директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов. Пламен Георгиев като прокурор по последното дело носи отговорност за унищожаването на записите от подслушването и превръщането им в негодно доказателствено средство, посочват формациите.

Пламен Георгиев беше заместник-министър на правосъдието в периода 2011-2013 г., като отговаряше за затворите.

"Не на последно място, Пламен Георгиев като председател на КОНПИ доказа, че може да насочва работата на институцията към разправа с политически неудобни лица (участвайки във войната на властта срещу свободата на медиите, атакувайки издателя на "Капитал" и "Дневник" и погазвайки влезли в сила съдебни решения), както и да я въздържа от действие, когато е налице съществен материален интерес (случаят с освобождаването на 23 милиона лева на подсъдимата за пране на пари Елизабет Елена вон Месинг)."

От десните политически сили припомнят резултатите от последния мониторингов доклад. В последния доклад на Европейската комисия относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка изрично беше посочено, че "ключов аспект ще бъде назначаването на ръководството на новата институция в рамките на открита и прозрачна процедура, за да се създадат условия тя да се ползва с широко доверие във всички слоеве на обществото, както и сред държавните служители".

"Предизвестеният избор, какъвто е този на Пламен Георгиев, сам по себе си е отрицание на всяка "открита" и "прозрачна" процедура", се казва още в декларацията.

Според петте партии, ако България беше правова и демократична държава, щеше да има работещи институции.