"С нищо не искам от хората да ме запомнят. Не ме вълнува това. Правил съм това, което е трябвало да направя, дал съм каквото мога, дал съм всичко според силите си. Не ме интересува, че някой ще ме оплюе.

Нямам нужда от народната любов. Вече не. Има нужда от истината. Тя ще излекува това общество, което затъва все по-дълбоко."

Така бившият премиер Иван Костов отговори в интервю за бТВ с какво иска да бъде запомнен. Той говори и за предложението на ГЕРБ от конституцията да отпадне давността за престъпления, свързани с приватизацията във фиксиран период от 1992 до 2017 г., с което на практика процесът ще се приравни с този при престъпления срещу мира и човечеството. Както и възкресението на проекта АЕЦ "Белене".

„Приравняването на приватизацията, за която няма нито една доказана престъпна дейност по време на нейното осъществяване, с престъпления срещу човечеството нека си остане на съвестта на тези, които го предлагат. Да твърдиш, че един обществен, политически процес, извършван в цяла Източна Европа, при това с много по-лоши резултати, е престъпление, което е извършвано в България и е равно с престъпление против човечеството, е абсолютно несъстоятелно”.

Това каза още бившият премиер Иван Костов.

"Аз съм горд с резултатите от приватизацията, защото те наистина са положителни и това се доказва с числа”, катеричен е Костов.

И попита ако се твърди, че приватизацията е престъпна, къде са осъдените, при положение, че още навремето прокуратуратат е проверявала 500 сделки от общо 10 000. Всички случаи, в които са повдигнати обвинения, са приключили в съда с оправдателни присъди. 

Костов обори твърдението, че България е най-бедната държава в Европа заради приватизацията.

България е най-бедната държава в Европа, защото на два пъти претърпя колосални фалити. Фалит държавата обяви официално през март 1990 г. и спря плащанията по външния дълг. Беше изключена от пазарите, беше невъзможно да се рефинансират нейните плащания, нейните задължения, особено в чужбина, и изпадна в тежка дългова криза. Втората причина е финансовият колапс от 1996-1997 г.”, посочи той.  

Костов припомни, че алтернативите пред държавните предприятия през 1997 г. и в следващите години е била или фалит, или приватизация. 

„20% от приватизацията е извършена по метода на масовата приватизация. Това означава да се твърди, че милиони българи са откраднали 20% от това, което са приватизирали със средствата на масовата приватизация. Следващата приватизация от 1997 г. до 2005 г. преминава на два етапа. През 1997 г. се приватизират предприятия, които са обявени за фалит", обясни бившият премиер.

По думите му повечето от приватизаторите са върнали към живот предприятия, които са били практически и икономически умрели и изключенията са по-малко от примерите в това отношение.

"Стотици инвеститори от ЕС и от други страни дойдоха и приватизираха в България, тоест и тях ги обявяваме за крадци”, допълни той.

По думите на Костов този, който се опитва да заличи приватизацията трябва да осъзнава, че приватизацията е единственият начин да се създаде пазарна икономика в България.

"Тоест сега тези, които се радват на европейските средства, на икономиката, която е пазарна, свободна, трябва да знаят, че са влезли в съдружество с „престъпници”, които са извършили „престъпна” приватизация”.

Бившият премиер предупреди:

„Който сее ветрове, ще жъне бури. Това не може да мине без последици, защото се атакува самата сърцевина на европейска България, нейната частна икономика, нейната пазарна икономика”, заяви Костов.

За реставрацията на проекта АЕЦ „Белене” Костов каза, че това е гигантски обществен риск, който ще очерни абсолютно всичко, което правят правителствата на ГЕРБ досега.

По думите му оценката, с която работи БАН за стойността на проекта „Белене”, е силно съмнителна.

„Това е оценка от 2007 г., а сега сме 2017 г. Аналогична централа в Унгария струва 12,5 млрд. евро, а не 10, тоест тази оценка, при която казват, че проектът е възможен, е силно несъстоятелна”, отбеляза той.