Депутатите, които подкрепят промените в закона за защита на конкуренцията реално гласуват за вдигане на цените в хипермаркетите. Това каза по Нова ТВ председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Огнян Донев. Той припомни, че всички работодателски организации са се обявили против този закон. Според Донев промените в закона не защитават нито бизнеса, нито производителите. Той каза още, че големите хранителни вериги са спомогнали за изсветляването на обороти от порядъка на 5 млрд. лв. като около 1 млрд. лв. от тях влизат в бюджета под формата на косвени данъци. Донев посочи, че на общественото обсъждане на промените вносителите не са се явили, за да ги защитят. Единствената работодателска организация, която застава зад промените била "Произведено в България", която обаче не е национално призната.

Малко преди това депутатът от БСП Корнелия Нинова каза, че според нея ветото на президента по промените в закона за защита на конкуренцията ще бъде преодоляно. С напускането на "Атака" БСП и ДПС нямат необходимите 121 гласа за преодоляване на ветото. Нинова обаче припомни чл. 82, ал. 6 от правилника на НС. Според него ако върнатият закон не получи необходимото и са оспорени само отделни текстове тогава се гласуват само тези текстове според процедурите за второ четене, като се изисква обикновено мнозинство. Нинова обясни, че ако ветото не бъде преодоляно ще се върви към ново гледане на текстовете на второ четене.

Вчера икономическата комисия отхвърли ветото на президента, но на заседанието присъстваха само представители на БСП и ДПС. От ГЕРБ заявиха, че ще подкрепят ветото на президента.

Промените в закона регламентират по-строга регулация на на веригите за хранителни стоки. Още при внасянето на законопроекта представители на хипермаркетите се обявиха категорично против такава регулация и заплашиха с поскъпване на стоките за крайните потребители. Основните мотиви на Плевнелиев за наложеното вето са, че не е оценено какво ще е въздействието на правната уредба върху потребителите. Няма яснота дали новите разпоредби ще предизвикат покачване на цените на хранителните стоки. 

Плевнелиев смята, че е недопустимо да не се направи предварителна оценка как новата регулация ще се отрази на гражданите и особено на тези от най-уязвимите групи – социално слаби, безработни и пенсионери.

Според вносителите на промените в закона, сред които освен Нинова са Румен Гечев, Петър Кънев, Явор Куюмджиев, Жельо Бойчев (БСП) и Йордан Цонев (ДПС) текстовете са част от антимонополните мерки. Промените щели да работят в защита на националните пазари, производството, доставката, дистрибуцията на стоки и услуги, като ще осигурят равнопоставеност при водене на преговори за тъврговски сделки и ще предотвратят нелоялни търговски практики. Като такива практики се посочват двусмислени договорни условия, липса на писмени договори, изменения на договор със задна дата, прехвърляне на търговски риск, непочтено използване на информация, нелоялно прекратяване на отношенията, териториални ограничения на доставките и др.