Част от приетите промени в Изборния кодекс са противоконституционни, каза пред bTV Екатерина Михайлова от ДСБ, която през миналата година се спрягаше за член на Конституционния съд, но не бе номинирана.

„Правото не може да стане задължение през закона - трябва да се направи промяна в Конституцията. Вместо да се прави дерегистрация, крайно време е да се направи активна регистрация, което е много по-добро решение”, изтъкна тя.

Според нея "по-големият въпрос не е дали ще ме задължат да гласувам, а да ме мотивират да гласувам".

„Във вида, в който беше приет Изборният кодекс, има ограничения за българите в чужбина, защото най-малкото беше направена диференциация за това кой къде и как ще гласува, което не трябва да се прави. Казано е, че всички имаме равни права, където и да се намираме и не може да ни делят по континенти”, посочи още тя.

По думите ѝ в крайна сметка част от българските граждани, които живеят в Турция, просто ще дойдат в България да гласуват и никой не може да им забрани това.

ДИМИТЪР ГОЧЕВ: ПЪРВАНОВ МОЖЕ ДА СЕ КАНДИДАТИРА ПАК

Михайлова изтъкна, че според основния закон Георги Първанов може да е президент максимум два мандата.

„В чл. 95 е казано, че не може президентът и вицепрезидентът да бъдат преизбирани на същата длъжност за още един мандат. Според мен е доста ясно, че става въпрос максимум за два мандата”, отбеляза Михайлова.

„Чувам различни становища това преизбиране дали е свързано с последователност или не, влизаме в едно граматическо тълкуване, но следва да видим и волята на законодателя. А тя от Великото Народно събрание е именно да се ограничи с два мандата. Излизайки от една тоталитарна система, това е била волята на законодателя”, категорична беше тя.

„Ако те бяха толкова сигурни в това, което говорят, мисля, че щяха да са попитали Конституционния съд. Струва ми се, че това е част от кампанията”, каза още Екатерина Михайлова.

БОРИСОВ: КАЛФИН ПРЕЗИДЕНТ НА ГЕРБ? ТОВА СА ИЗМИШЛЬОТИНИ