На фона на случващото се в държавата министър-председателят трябва да дойде и да нареди да се извърши проверката.

Това каза с явна ирония пред БНР членът на ВСС Калин Калпакчиев относно отхвърленото вчера от съдебните кадровици негово (и на Соня Найденова) предложение да се възобнови проверката по "Яневагейт".

15 ОТ ВСС ПОПРЕЧИХА ДА СЕ ВЪЗОБНОВИ ПРОВЕРКАТА ПО "ДВЕТЕ КАКИ"

Според Калпакчиев възниква въпросът дали ВСС е способен да извършва проверки по факти, касаещи корупционно поведение. По думите му се показва неспособността на ВСС да прави проверки по казуси, разкриващи зависимости.

Трудно е да искаш от замесен субект сам себе си да проверява и разследва, отбеляза Калпакчиев.

Калпакчиев заговори изненадващо и за "различен стандарт на доказване", който трябва да се внедри при проверки от типа на "Яневагейт" - дори при основателно съмнение да може да се стигне до понасяне на дисциплинарна отговорност.

Във всеки един момент можем да поискаме отново да се възобнови проверката, уточни още членът на ВСС. За разлика от случаи на други лобистки скандали в съдебната система, сега прокуратурата не дава своевременно и достатъчно информация за разследването, а главният прокурор отказва да информира ВСС и обществеността, заяви Калпакчиев и определи това като недобър сигнал.

В същия дух вчера се изказа и доскорошната представляваща ВСС Соня Найденова, която напомни, че например при казуса "Красьо Черничкия"  прокуратурата в рамките на два до три месеца беше провела едно пълноценно разследване и беше предоставила на ВСС напълно годни доказателства, с които се доказваха факти за зависимости между Красимир Георгиев, както с членове на ВСС, така и с други магистрати.

Обяснявам си гласуването с търсенето на разумен процедурен компромис по време на обсъждането – така Калпакчиев коментира 6-те гласа "въздържал се" по време на вчерашния вот и отхвърлянето на предложението на двамата случаят "Яневагейт" да се отвори отново.

ПО НОВИТЕ ПРАВИЛА ВЪВ ВСС НЯМА ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА "ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ"

В аналогия на популярния въпрос за образа в огледалото, Калин Калпакчиев каза, че образът в огледалото на ВСС не е добър, защото резултатите от работата му не са добри.

Промяната в съдебната власт не е лесна, но не бива да се отказваме да поставяме конкретни въпроси и да искаме конкретни решения - заяви той. - Натрупва се критична маса в съдийското съсловие и сред гражданите, която в един момент ще направи промените неизбежни.