Договорени са допълнителни около 30 млн. евро, включително за трудовите възнаграждения за ангажираните в процеса по извеждане от експлоатация на затворените блокове на АЕЦ "Козлодуй" за следващите две години, съобщиха от Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци”.

На 3 декември 2015 г. в Лондон се проведе сесия на Асамблеята на донорите на Международен фонд „Козлодуй” (МФК). Българската делегация за участие във форума бе оглавена от зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков и в състава й бяха изпълнителният директор на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” (ДП РАО) – Дилян Петров, експерти от Предприятието, от Министерство на енергетиката и АЕЦ „Козлодуй”.

По време на заседанията е бил отчетен напредъкът на дейностите по извеждане от експлоатация за последното шестмесечие на тази година и са били представени проектите, които се предвиждат за осъществяване в следващи периоди.

В резултат на оценката на напредъка в дейностите по извеждане Асамблеята одобри подписването на нови финансови споразумения (грантове), които ще подпомогнат реализацията на програмата за безопасно извеждане от експлоатация на спрените ядрени блокове в АЕЦ „Козлодуй”.

Друго важно споразумение, одобрено в Лондон, осигурява подкрепа по отношение на човешките ресурси – заплатите на специалистите, ангажирани с процеса по извеждане, в периода 2016-2017 години. Донорите дадоха съгласие и за продължаване на работата на международната консултантска група по управление на проектите за следващите три години.
Финансирането по тези два гранта възлиза на около 30 млн. евро.

„Донорската асамблея одобри нашите предложения за финансиране, тъй като вече неведнъж доказваме възможности и ресурс за оптимално и прозрачно управление на проектите, по които получаваме европейски средства в полза на безопасното извеждане на спрените блокове. Лично аз съм изключително удовлетворен, че успяхме да защитим заплатите на работещите в специализираното ни поделение по извеждане – в противен случай българската държава трябваше да поеме издръжката на хората, които се занимават с една толкова важна дейност – управлението на радиоактивните отпадъци от производството на атомна енергия”, заяви Дилян Петров.