Докато не бъде оттеглен текстът от проекта за държавния бюджет в частта му, засягащ целия сектор "Сигурност“ - от параграф 9 до параграф 16, няма да седнем да преговаряме. От 10 до 15 хил. човека, вероятно, ще напуснат системата. Това каза в интервю за БНР зам.-председателят на УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР Борислав Мазнев във връзка с протестите на полицаите.

"Ние настояваме в МВР да има реална реформа, но това не е реформа, а е орязване на социалните права и обезщетения на служителите в МВР. Реформа е нещо, което подобрява положението в системата. Това как ще подобри положението в системата. Ще приемем всяка конструктивна промяна, която ще доведе до промяна на положението. След Нова година няма да има кой да пази границата и пожарникари, които да се отзоват на сигнал. Някой се опитва да убие полицията. Тонът на премиера Бойко Борисов беше крайно заплашителен. Бяха ни отправени заплахи и в министерството от страна на вътрешния министър Румяна Бъчварова за наказание, уволнение и съд, защото действията на колегите ни били незаконни", заяви синдикалистът.

Според него обществото подкрепяло полицейските протести.

"Тези протести не са свързани само с финансови искания на служителите в МВР, а са в защита на българското общество. Това, което се предвижда като промяна в бюджета и орязването на социалните права на служителите в системата, доведе до рязък спад на броя на полицаите, които осъществяват пряка работа на терен, охрана на държавната граница и борба с престъпността. Това рязко ще доведе до повишаване на криминогенните фактори. Не смятам, че срещаме негативизъм. Срещаме го само в някои платени медии, които отразяват по един некоректен начин случващото се... Само Афганистан е държава без полиция, следващата ще бъде България", добави полицейският синдикален лидер.

Мазнев повтори, че МВР "напускат обикновени полицаи, пожарникари, спасители, работещите на терен, а никой не посяга не тези горе в министерството". 

Снощи недоволни полицаи отново блокираха пътя между Враца и Мездра. Този път блокадата продължи повече от час и причини километрични опашки от тирове и коли. Повечето от протестиращите бяха в цивилно облекло. Към полицаите от Враца се присъединиха и колегите им от градовете Бяла Слатина, Козлодуй, Монтана и Видин, както и служители от охраната на съдебната власт и надзиратели от врачански затвор. Недоволните заявиха, че не се страхуват от наказания. 

Снощи имаше и полицейски протести в още няколко града. Въпреки че в столицата имаше сравнително рехава акция, служителите на МВР отново затвориха движението на Орлов мост за повече от час.