Консолидацията на банковия сектор в България ще продължи и тези с пазарен дял от 5 или повече процента ще бъдат особено атрактивни за покупка. Това заяви в интервю за Ройтерс подуправителят на БНБ Калин Христов.

Агенцията припомня, че гръцките банки държат по-малко от 20 процента от активите на банковата система в България, но могат да бъдат принудени да се разделят с филиалите си у нас в замяна на отпуснатата финансова помощ във връзка с дълговата криза в южната съседка.

"Определено знаем, че ще има силно търсене на банки, които имат около 5% пазарен дял", казва Христов.

Подуправителят на българската централна банка отбелязва, че предвид слабия ръст на кредитирането и увеличаването на регулациите в цяла Европа, единственият начин да се спечели от капитал е уедряването.

"От пазарни сведения знаем, че някои хора имат интерес, но това ще бъде разгласено след време", допълва той.

Според Христов догодина БНБ очаква ръст на кредитите с 1,6 процента при "близо до нулата" през тази.

"Все още отчитаме сравнително слаб ръст на кредитите. Въпросът не е в липсата на ликвидност или на капитали, което да не позволява на банките да отпускат кредити. Проблемът е повече в търсенето", обяснява той.

Според него през първата половина на тази година данните за икономическия ръст са по-добри от очакването и  БНБ вече е повишила прогнозата си за икономическия растеж за т. г. до 2,2-2,3% вместо предишните очаквания за ръст от 1,8 процента.

"За следващата година имаме прогноза от 2,4 процента, която се основава главно на по-силното частно потребление, и ние отчитаме по-силно държавно потребление. Регистрираме и леко повишаване на инвестициите", заявява Калин Христов.