В Кюстендил се провежда обществено допитване дали кметът Петър Паунов да се кандидатира за трети мандат на местните избори.  Организатор на референдума е "Коалиция Кюстендил", която подкрепя Паунов. 

За неговото провеждане са разкрити 83 секции, като 35 от тях са в града, а останалите са в селата. Референдумът започна в 6,30 часа и се очаква да приключи в 20,30 часа.

Общественото допитване съдържа следните три въпроса:

1. Подкрепяте ли постъпилото предложение Петър Паунов да се кандидатира за кмет на община Кюстендил на предстоящите местни избори?

2. Подкрепяте ли продължаването на политиката за привличане на инвеститори в общинска собственост на територията на община Кюстендил?

3. Какво според Вас трябва да се направи за подобряване на работата на община Кюстендил?

Третият въпрос е препоръчителен и на него участващите в референдума ще отговарят в свободен текст.

В провеждането на общественото допитване участват над 200 доброволци, които са членове на секционните комисии. 

След приключването на изборния ден, запечатаните урни с анонимни бюлетини ще бъдат предоставени от доброволческите комисии в общ преброителен център в офиса на СДС и ще бъдат разпечатани и отворени публично пред обществеността, медиите, представителите на различните политически партии и НПО, пряко участващи и контролиращи народното допитване. С цел гарантиране анонимността и честността на вота, бюлетините ще бъдат обработени в общ преброителен център, а не по секции, каквато е процедурата в деня на избори, съобщава „Дарик”.

Към момента обстановката е спокойна и няма сигнали за нарушения.

Допитването се провежда на територията на цялата община, без ромския квартал „Изток”. Аргументите за това решение обясни самият Паунов пред Клуб Z в началото на месец юни.

"Искаме да получим реален резултат, да чуем мнението на активните и предприемчивите хора", аргументира се тогава Паунов.

Той припомни, че при всеки вот има репортажи по медиите, които разкриват купуване на гласове в ромските махали.

Паунов разказа, че в Кюстендил отдавна има практика да няма изборни секции в ромските махали. Ромите в града гласуват в други секции в центъра и различни квартали, за да се минимализира възможността за контролиран вот. Кметът не е притеснен, че ще настрои ромите срещу себе си и това може да доведе до загуба на местните избори, дори ако останалите му съграждани го подкрепят.

"Не можем да ставаме заложници на корпоративния вот", заяви Паунов.