Никой не е искал оставката на Георги Кадиев на заседание на парламентарната група на БСП.

"Бях там и никой не е искал оставката на Кадиев", обяви по бТВ депутатка от БСП Корнелия Нинова. Тя отказа обаче повече подробности по вътрешнопартийни теми.

Кадиев предизвика гнева на съпартийците си с предложението си да отпаднат наказанията за агитацията на майчин език. Появиха се и информации, че депутатът Стоян Мирчев (младият социалист е син на социолога Михаил Мирчев, който обяви намерението си да се кандидатира за кмет на София) е поискал Кадиев да напусне парламентарната група на социалистите.

В четвъртък депутатът коментира надълго темата в профила си във фейсбук. Там той обяви, че ако бъде изключен от групата, ще напусне и парламента, няма да остане в него като независим депутат.

"Тъй като има искане за оттеглянето ми от парламентарната група, най-чистото решение е тайно гласуване и всеки член на групата да поеме своята отговорност.
Както вече казах, не бива да има никакви опасения, че групата на БСП ще намалее. Ако бъда изключен от групата, същият ден ще подам заявление за напускане на парламента. Макар и избран преференциално и като алтернатива на статуквото в БСП, бях избран като депутат на БСП и няма да бъда независим депутат", написа Кадиев.

Той коментира и обвинението, че действа в полза на ДПС, като "зависим от движението депутат".

"Оставям настрана личната обида, че съм "зависим депутат за права и свободи". Когато трябваше да се борим с назначението Пеевски, нямам спомен някой от сега хвърлящите камъни да е бил активен. Напротив, или мълчаха, или гласуваха в подкрепа. Впрочем, това конюнктурно поведение е една от причините защо избирателите не гласуват за нас", твърди Кадиев.

И отново аргументира защо е прибягнал до предложение, което му събра негативни реакции:
 

"Това не е конюнктурен въпрос. Не е процедурен въпрос. Не е лингвистичен въпрос. Не е въпрос на битка с ДПС, както си мислят много хора.
Това е въпрос на национална сигурност. Сегашното ни поведение подарява кауза на ДПС. Капсулира малцинствата около ДПС. Кара партиите да имат архаично, не модерно поведение. Създава напълно излишно етническо напрежение, особено предвид предложението на ПФ за затвор до 3 години при агитация на чужд език. От една малка искра може да пламне огън, пред който Гърмен ще е детска игра.
Битката с ДПС се води на полето на модела КОЙ, на корупцията, на корпоративните зависимости.
Със сигурност не се води на полето на индивидуални права и права на малцинствата, както и с унизителни удари под кръста като глоби от 681 лв. за Лютви Местан.
Убеден съм, че в съвременния свят даваш повече свободи и изискваш повече отговорности. Да ходят на училище, да учат български език, да работят. И партиите, които ратуват за тези свободи са точно толкова отговорни и за задълженията", твърди Кадиев.