Пакистан информира чуждестранните медии, че занапред ще трябва да регистрират всички свои журналисти и да получават разрешение за всяко отразяване на събития извън трите основни града в страната, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Пакистанското Министерство на информацията e публикувало в понеделник съобщение в дискусионна група на международни медии, в което се посочва, че вече е задължително да се иска разрешение за репортажи извън Исламабад, Лахор и Карачи.
Според новите директиви всички журналисти, работещи за международни медии – чуждестранни и пакистански, включително независими репортери – ще трябва да се регистрират в правителствената служба, отговаряща за чуждестранните медии.
Пакистански медии и правозащитни организации са настояли правилата да бъдат отменени, като смятат, че те ще възпрепятстват работата на журналистите и свободата на информация в страната с население от 250 милиона души, петата по население в света.
Пакистанската комисия за правата на човека заяви вчера в комюнике, че е "дълбоко обезпокоена" от новите разпоредби, които "несъмнено ще институционализират бюрократичен контрол върху събирането на информация и рискуват да обезкуражат независимото отразяване на теми от обществен интерес".
Комисията добави, че е разтревожена заради "засилващата се тенденция към ограничаване свободата на медиите в Пакистан".
Пакистан заема 153-то място от 180 държави в класацията за свобода на пресата на организацията "Репортери без граници". Чуждестранните журналисти вече трябва да искат разрешения за работа извън големите градове – разрешения, които често отнемат седмици или изобщо не се издават, посочват журналисти. Новата мярка разпростира това изискване и върху техните пакистански сътрудници.
Чуждестранните медии в голямата си част наемат пакистански граждани, които осигуряват значителна част от отразяването на тази страна от Южна Азия. Много от тях живеят в региони извън трите основни града, където често имат дългогодишни контакти и добро познаване на местните езици.
Новите директиви бяха публикувани след смъртоносни сблъсъци в края на юли между демонстранти и силите за сигурност в управляваната от Пакистан част от Кашмир, по време на изборите за местния парламент. Протестите с искане за изборна реформа в Кашмир, организирани от забранено антиправителствено движение, бяха широко отразявани от чуждестранните медии през последните месеци.

Пакистан и Индия претендират за суверенитет над Кашмир от получаването на независимостта си от Великобритания през 1947 г.
Засега пакистанските власти не са отговорили на въпрос на АФП дали ситуацията в този хималайски регион е мотивирала новите директиви.
Комитетът за защита на журналистите (международна организация за защита на медиите, базирана в САЩ) заяви в понеделник в "Екс", че следи "влошаването на ситуацията със свободата на медиите в Кашмир".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни