Лекар, завърнал се от Демократична република Конго, засегната в момента от голяма епидемия на ебола, е бил диагностициран със заболяването във Франция, предаде Франс прес, на която се позовава БТА.

В рамките на тази епидемия Франция е първата страна извън Африка, потвърдила случай на заразен на територията си. Предишните случаи в Бразилия и Италия на съмнение за заразяване не се потвърдиха.

Огнището, което в по-малка степен засегна и Уганда, е на рядък щам на вируса, известен като "Бундибуджо", за който няма нито ваксина, нито специфично лечение.

Френското Министерство на здравеопазването днес съобщи за "идентифицирането на първия потвърден случай на заболял от вируса на ебола на територията на страната". "Пациентът, който се е завърнал от един от районите в ДР Конго, където циркулира вирусът, незабавно е приет в специализирано заведение и е в стабилно състояние", посочи ведомството. 

Министерството на здравеопазването допълни пред АФП, че случаят е идентифициран в континенталната част на Франция, без да даде повече подробности за местоположението, заради медицинска конфиденциалност.

Въпреки че здравните власти подчертаха, че опасността от предаване се смята за ниска, френският премиер Себастиен Льокорню незабавно заяви, че следи ситуацията "много внимателно". 

ДР Конго е засегната от голяма епидемия на ебола, която се проявява като хеморагична треска – много често фатална.

Според най-новите официални данни 1048 души са заразени с вируса, от които 267 са починали, което прави смъртността около 25%. Редица експерти обаче смятат, че е възможно мащабът да е подценен, тъй като епидемията засяга региони, които са много отдалечени.