"Ако открием петрол и газ в българския шелф на Черно море и преминем към фаза добив, тогава ще има работни места за българските кадри", казва в интервю за БГНЕС Ксавие Фожера, управител на "Тотал Е&П България Б.В. – клон България".

Френският оглавява консорциума, който трябва да проучи блок 21 "Хан Аспарух" за наличието на въглеводороди.

"Компанията "Тотал" е в България за така наречените гранични проучвания. Това означава, че има по-малък шанс да се намерят въглеводороди, отколкото да не се намерят", заяви г-н Фожера и добави, че проучвателните дейности са доста рисков бизнес, по тази причина се правят проучвания по цял свят, за да се намалят тези рискове.

Граничното проучване означава, че за пръв път ще се сондира дълбоководието на България, но от "Тотал" са оптимисти и се надяват да открият достатъчно въглеводороди – било то нефт или газ.

"Когато намерим или ако намерим въглеводороди, трябва да бъдат направени много проучвания преди ние да вземем решение, за да започнем търговски добив. Когато ние вземаме решение за развитие на такива ресурси и се надявам това да се случи в България, тогава нашата цел ще бъде да наемем най-много местни специалисти", обясни Фожера.

В момента компанията се подготвя за сондажната кампания, провеждат се търгове за сондажния кораб и за логистичната база, предстоят и други търгове през следващите седмици.

"Надяваме се да започнем сондирането през февруари следващата година", каза Ксавие Фожера и уточни, че "сондажният прозорец е много голям. Не можем точно да кажем на коя дата ще пристигне сондажният кораб, но сме казали, че искаме той да пристигне от февруари до май".

Началото на сондирането вече бе отложено миналата година заради по-ниските цени на петрола и засегнатите бюджети на трите компании от консорциума, които през 2012 г. спечелиха конкурса за търсене и проучване на нефт и газ - френската Total, австрийската OMV и испанската Repsol.