Съдът на Европейския съюз (СЕС) отхвърли искането за временно спиране на въвеждането на еврото у нас.
Това става ясно от огласените определения (виж ТУК и ТУК) на председателя на Общия съд по две жалби. И двете са за временно спиране на действието на решението и на регламента на страните членки (Съвета) на ЕС за приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г.
Исканата мярка е само временна и се приема много рядко от Съда, поясниха за Клуб Z източници от базираната в Люксембург институция. Жалбоподателите настояват тя да бъде в сила до окончателно вземане на решение. До този момент обаче Съдът не е решил дали жалбите да бъдат обявени за допустими.

Едната жалба е Т-653/25 R „Страна членка и други срещу Съвета на ЕС“. Тя е от няколко души и е анонимизирана. Подадена е от адвокатите Румяна Ченалова и Станимир Минков.
Втората жалба е Т-654/25 R „Стоянов срещу Съвета на ЕС“. Подателят е българският евродепутат Станислав Стоянов от партия „Възраждане“ и крайно дясната група „Европа на суверенните нации“ (ЕСН).
Решенията и по двете жалби са идентични. Те гласят:
„Председателят на Общия съд определи:
1. Отхвърля молбата за допускане на обезпечение.
2. Не се произнася по съдебните разноски.

От Съда казаха още, че за да бъде прието искането на жалбоподателите, то трябва да отговаря на три условия:
1. Искът не трябва да е очевидно неоснователен.
2. Нетложност, която предполага да има риск от сериозна и непоправима вреда, ако не се вземат мерки.
3. Баланс на интересите.
Още по темата
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: За два месеца Румен Радев изкара хората на протест
- България в европейския план за енергийно съхранение с батерия от 10 MW
- Горещата вълна от Западна Европа идва на изток. Температури до 37 градуса у нас и ще се повишават
- Въпросът е само един - колко точно глупав е българският избирател
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни