Грешката се оказа вярна: финансовият министър и съпредседател на "Продължаваме промяната" - Асен Василев може все пак да стане вицепремиер след ротацията в началото на март. Предложението идвало от ГЕРБ.

Това се разбра днес от думите на премиера Николай Денков (ПП), който отново отговаря на въпроси на граждани, зададени във Фейсбук.

Защо "грешка"? Защото при финалните преговори с ГЕРБ за съставяне на правителството миналата пролет, бе обявен списък с имената и длъжностите на членовете на Министерския съвет, в който Василев освен министър на финансите бе посочен и като вицепремиер, отговарящ за европейските фондове. Тогава от пресцентъра на ПП побързаха да обявят това като "техническа грешка".

Днес обаче Денков бе попитан по темата "Василев вице", която различни ГЕРБ говорители налагат в публичното пространство през изминалите дни, за да се стигне накрая до изказване на председателя на парламента Росен Желязков от Индия - че очаква вицепремиер след ротацията да стане Асен Василев, а премиерът Денков да поеме Министерство на образованието отново като негов титуляр.

"Няма промяна в това, което сме договорили. Трябва да спазваме това, което сме договорили, а то е да бъде направена размяна между мен ии Мария Габриел на премиерското и на вицепремиерското място. Това което в началото ние предлагахме, всъщност е втори вицепремиер да бъде Асен Василев. Тогава от ГЕРБ не се съгласиха, сега виждаме, че те правят такова предложение. Ако държат на него, няма нищо лошо Асен Василев да бъде втори вицепремиер. Но никога не е ставало дума да бъде променена договорката за първоначалната ротация", отвърна Денков.

Факт, точка втора от декларацията на Денков и Габриел от май м.г. гласи "Министър-председател за първия период от 9 месеца ще бъде акад. Николай Денков, а Мария Габриел - заместник министър-председател и министър на външните работи, а за втория период от 9 месеца министър-председател ще бъде Мария Габриел, а акад. Николай Денков - заместник министър-председател".

Тоест, ако Василев ще става все пак заместник на Габриел, такъв трябва да е и Денков. Което не е проблем - само трябва да се преформатира сегашната структура на Министерския съвет.

Макар да не е описано в първоначалното споразумение, очакването е премиерът сега Денков да поеме отново като титуляр Министерство на образованието, което минава през освобождаването на министър Галин Цоков. Днес обаче премиерът не отговори ще се върне ли в МОН.

"Не и не. Няма да решават партийните лидери" - така пък премиерът отвърна на въпроса далии лидерите на (не)коалицията ще решават кои министри ще останат и кои ще си тръгнат през март.  - "Министри ще бъдат сменяни само ако и двамата с Мария Габриел сме съгласни на промяна", допълни Денков.

От думите му се разбра, че очаквал смени "в единични случаи", защото девет месеца е кратък срок и трябва да останат да довършат работа.

По отношение на ДПС, чиято подкрепа на ПП-ДБ и ГЕРБ не им трябва, защото и сами имат мнозинство в парламента, Денков посочи, че трябвало да се мине през разговор с Движението. Колкото по-широка била подкрепата за кабинета, толкова по-добре, посочи. И все пак:

"Тя не е задължителна. Нека ясно да го кажа: няма да правим компромиси със състава на Министерски съвет заради групата на ДПС. Достатъчно е мнозинството между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС", посочи Денков.

Ако ДПС иска да подкрепи предложения състав, това би било допълнителна "екстра", допълни.

Никола Минчев vs Атанас Атанасов

Премиерът бе попитан и за ротацията на председателя на Народното събрание, която съвпада с премиерската. Както Клуб Z писа, въпреки че бе публично заявявано многократно, че на президиума след Росен Желязков (ГЕРБ) ще седне Никола Минчев (ПП), за поста се гласи лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. Минчев или Атанасов трябва да седне на председателското място?, получи Денков като въпрос.

"Аз нямам съмнения, че и двамата биха се справили чудесно с тази роля. Никола Минчев вече е бил председател на НС, генерал Атанасов има огроммен парламентарен опит. Това, което трябва да гледаме е какви са и другите задачи, които имаме да изпълняваме като паррламентарни групи и като политици. Ето, идват европейски избори. Един възможен водач на листа, просто като пример го давам, е Никола Минчев. Но ако той влезе в тази роля, тя не е съвместима с другата роля" - отвърна Денков.

Преди да се пригласи да става парламентарен шеф, Атанасов бе спряган за конституционен съдия. Както Клуб Z писа е отказал. Така сега се очаква ПП-ДБ да издигне бившия съдия във ВКС Борислав Белазелков. В този контекст Денков коментира днес, че за него в КС трябва да отиде човек от юридическите среди, а не политическо лице (каквото лидерът на ДСБ е). В същото време се очаква ГЕРБ да издигне като втора номинация на парламента шефката на групата си Десислава Атанасова, която има минимален юридически стаж, но има солиден политически такъв, като ПП-ДБ ще я подкрепи. По повода Денков каза, че това си е работа на ГЕРБ.

Премерът коментира широка гама от въпроси, един от които е наказанията за полицаите, превишили правомощията си при протеста на агитки и запалянковци срещу президента на Българския футболен съюз Борислав Михайлов. От думите му се разбра, че освен известните вече четири наказания за униформени - с дисциплинарно уволнение, останалите деветима, които бяха в процес на проверка, са се разминали с порицание (всъщност пред Нова тв по същото време директорът на СДВР Любомир Николов уточни, че се касае за "тежко дисциплинарно наказание порицание за срок от една година". А за това, че някои от тях са ръководители, той коментира още, че част от тях "най-вероятно няма да продължат да работят в структурите на СДВР - бел. ред на Клуб Z).

По отношение на Шенген, в който сме приети полу - по въздух и вода, но не и по най-важното за нас - суша, Денков заяви:

"Много по-лесно е да осигуриш сухопътните граници, когато си в Шенген, отколкото като искаш всичко накуп."

Нямало да приемаме хиляди бежанци у нас, за да свалим австрийското вето - твърди още премиерът: "Това е измислица, лансирана много активно от политически лица и партии, за да изплашат гражданите и да омаловажат успеха. Ние и сега спазваме Дъблинското споразумение".

По думите му миналата година сме приели 113 бежанци обратно от Австрия, а "тази година да са 200".