Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за таксите, които правителството наложи върху вноса и транзита на руски газ в България.

В искането си до Конституционния съд президентът посочва, че са нарушени редица положения, закрепени в българската конституция. Оспорените текстове са в несъответствие с принципа на законоустановеност на данъците и таксите, тъй като изначално не е ясна правната природа на нововъведената "вноска" и дали тя представлява данък, такса или мито.

Отбелязва се също така, че са нарушени принципите за гарантиране на правото на собственост и на свободната стопанска инициатива. Не на последно място, законът е приет в противоречие с правилата за упражняване на законодателна инициатива и с принципа на правовата държава. 

Отбелязано е също, че държавите-членки на ЕС са в митнически съюз помежду си и е въведена забрана не само за мита между държавите членки, но и за едностранно налагане на "всички такси с равностоен на мито ефект".

В същото време при отношенията на държавите членки на ЕС с трети страни се прилага Обща митническа тарифа, която се определя от Съвета по предложение на Европейската комисия. Режимът на санкциите на ЕС също не предвижда държавите членки да налагат самостоятелно допълнителни ограничения.

Държавният глава вече изрази позиция, че решението на българския парламент води до неприемлив риск за декапитализация и фалит на структуроопределящо за българската енергетика дружество, каквото е "Булгартрансгаз", и това е допълнително основание той да упражни своето правомощие да сезира Конституционния съд. 

Премиерът Николай Денков вече заяви, че страната ни има право да налага такса върху вноса и транзита на руски газ. Според него така се създава истинска конкуренция между течния природен газ от различни източници и този, който идва от Русия.

Такасата, наложена от България, бе коментирана от водещи западни медии като драстичен обрат на политиката ни спрямо Русия.