България обсъжда различни варианти за отговор на руските действия в Черно море - от дипломатически до ускорено придобиване на брегови противоракетни комплекси.

Това посочи по БНТ в четвъртък сутрин министърът на отбраната Тодор Тагарев. 

"От средата на юли Русия обяви една част от българската изключителна икономическа зона за опасна, защото ще прави учение със стрелби. Затова става опасно българските кораби да преминават през тази зона. Така се блокират нормалните коридори на търговския трафик в Черно море. Това означава, че за нас е опасно да използваме икономически тази зона", обясни той. 

И добави: "Обсъждаме различни варианти за отговор – от дипломатически до ускорено придобиване на брегови противоракетни комплекси, като основният отговор не е самостоятелен, а заедно с нашите съюзници от НАТО“. 

Тагарев уточни, че до голяма степен случващото се в Черно море зависи от Турция и нейните действия не позволяват по-голяма ескалация на напрежението. Турската страна спазва стриктно Конвенцията от Монтрьо, като ограничава присъствието на военни кораби в Черно море, в т. ч. и руски.

„Ангажиментите на нашите съюзници не са само с кораби, това може да става с получаване на разузнавателна информация, с авиация, която потенциално може да действа срещу морски цели, това може да стане и чрез брегови средства, те вече не са ограничени от конвенцията", каза още министърът на отбраната.

Рисковете за България от войната

Няколко съюзни страни вече са пострадали от конфликта в Украйна, остатъци от дронове падат в Румъния, припомни Тагарев. Според него атаките на Русия по украинските пристанища на Дунав в един момент могат да засегнат и България.

"Няма заплаха от преки военни действия срещу България, но има рискове да бъде засегната по един или друг начин от тези провокационни и агресивни действия", смята той.

Министърът коментира и темата за създаването на многонационален дивизионен щаб на сухопътни войски от НАТО на територията на България, като се обсъжда да е близо до София.

"Не говорим за присъствие на войски, а за щаб, който има готовност да управлява такива войски. Ще бъде на терени, които традиционно се използват от Българската армия. Говорим за регионалното командване на специалните сили между България и Румъния, за изграждането на транспортна и енергийна инфраструктура, складови бази, летища", каза Тагарев.

Основната политика на НАТО е да се възпре потенциален агресор, но да има готовност, ако все пак той реше да предприеме действия. Агресорът не е хипотетичен - това е Руската федерация, каза още министърът.

За многонационалната бойна група на НАТО

Решението къде да бъде разположена многонационална бойна група на НАТО не е взето още. Разполагането до Безмер е само намерение, а мястото е предложено от военните. 

Изграждането на инфраструктура – казарми, сгради за техника, пътища за многонационалната бойна група на НАТО у нас ще струва почти сигурно над 100 млн. лева, обясни Тагарев по време на изслушване в парламентарната комисия по отбрана в сряда. Той определи структурите, които ще се изградят като „едно малко градче“. Министърът посочи, че ведомството има средства в бюджета да възложи проектиране, но това още не се е случило. Той отбеляза, че се очаква част от необходимите средства да бъдат осигурени от НАТО.

„Хората няма от какво да се притесняват, има много възможности за икономическо и социално развитие на региона при изграждането на такава инфраструктура“, обясни Тагарев вчера във връзка с това дали бойната група ще бъде настанена в област Ямбол - в базите в с. Безмер и с. Кабиле.

Той посочи, че решение къде ще бъде настанена групата не е взето още.

Министърът изтъкна, че до 2025 г. базата за бойната група трябва да бъде готова. Също така обясни, че основната част от офицерите в многонационалната група ще бъдат от Италия, както и че групата ще има отбранителни функции при заплаха от агресор. Тагарев добави, че числеността на групата може да нарастне до около 1500 души в мирно време, като по време на изслушването стана известно, че към момента от многонационалната група у нас се намират около хиляда военнослужещи, които са стационирани в американската база в Ново село.

По темата за помощта на България за Украйна той обясни, че нашата страна има много неща, които представляват интерес за Украйна - в момента им изпращаме боеприпаси, които са извън нормативите за поддръжка и извън преките потребности на нашата армия. "Потребностите се променят, например в момента Украйна търси средства за разминиране, но ние не можем да им помогнем в това", уточни министърът.

Според него се преекспонира въпросът дали помощта от България за Украйна е ключова:

"Ако нещо е ключово от българска страна, това не са средствата, които можем да извадим от складовете на армията, а производството на нашата отбранителна индустрия, която от десетилетия специализира в производството на боеприпаси, малки и леки въоръжения и те се харчат много. Иначе България е една от 60-те страни, които участват във формата "Рамщайн" и помагат на Украйна".

Тагарев отказа да коментира позицията на президента за предоставянето на военна помощ за Украйна. Посочи, че оказването на помощ на Киев представлява защита на международния ред и е от стратегически интерес за България.

"Ако Украйна не издържи, Русия може насочи агресията си другаде", напомни той.

"На много хора им се иска войната да свърши утре или догодина, но нашата задача е постоянно да оценяваме рисковете и да се готвим за най-тежките от вероятните сценарии", коментира още министърът. 

За идеята за сливането на разузнавателните служби

Тагарев беше уклончив за идеята на ПП-ДБ за сливане на разузнавателните служби. Той заяви, че все още не е запознат с нито един анализ, който да изтъква позитивите от подобно действие.

"Трябва да оценим обективно ситуацията в момента и историческия ни опит със сливането на двете служби за разузнаване. Отворени сме да търсим варианти на усъвършенстване на службите, но всичко е ръцете на Народното събрание, което ще вземе това решение", каза Тагарев.

Идеята за сливане на разузнавателните служби беше анонсирана от съпредседателя на ДБ Атанас Атанасов в началото на седмицата.