Още днес прокурорската колегия на ВСС може да се събере, за да реши кой да бъде изпълняващ длъжността главен прокурор до нов избор. Това каза за БТА членът на ВСС Георги Кузманов.

Той посочи, че ще инициира прокурорската колегия да се събере по тази тема още днес.

В същото време трябва да се разбере на кого вече отстраненият главен прокурор Иван Гешев е делегирал права да го замества. За и.д. може да бъде избран не само някой от заместниците на Гешев, а прокурор, който отговаря на изискванията за поста, едно от които е необходим юридически стаж. Този избор трябва да бъде направен от прокурорската колегия, а не от Пленума, смята той.

До седмица пленумът на ВСС трябва да обяви изцяло нова процедура за избор на главен прокурор.

В сградата на Съвета обаче дойде и Атанаска Дишева - представител на Съдийската колегия и непримирим критик на "статуквото" във ВСС.

"Идвам с намерението да участвам в заседание на Пленум на ВСС, защото считам, че изпълняващ длъжността главен прокурор трябва да бъде определен от Пленума на ВСС", коментира Дишева, цитирана от БТА.

Според нея, след като титулярът се избира от Пленума, няма правна и житейска логика да бъде избиран негов заместник само от Прокурорска колегия.

„Аз съм убедена, че ако решението вече е взето, то ще бъде взето и на Пленума, но все пак е добре публично да бъдат изречени и обратни становища“, заяви Атанаска Дишева.

Това скоростно развитие на нещата и начинът, по който се опитва да бъде иззето правомощие на Пленума, за съжаление, ще наложи извода, че се цели много бързо слагане на човек, който не знам по какви правила ще бъде избран, посочи още Дишева.

По принцип, според Закона за съдебната власт предложения за кандидатури за главен прокурор могат да правят не по-малко от трима от членовете на съответната колегия на Висшия съдебен съвет, както и министърът на правосъдието.

Предложенията се правят в рамките на месец. Към всяко едно от тях трябва да има подробни писмени мотиви и кадрова справка. След това кандидатите представят писмена концепция след едномесечния срок за кандидатури.

След това пленумът на Висшия съдебен съвет обявява датата, часа и мястото за изслушване за всеки кандидат. Това трябва да стане най-малко един месец преди провеждането му.