Глобалната икономика нараства и икономическите перспективи са "по-добри" въпреки постоянния инфлационен натиск, посочва Бундесбанк в своя последен месечен доклад, публикуван в понеделник и цитиран от БНР. 

"Основният инфлационен натиск може да се окаже по-устойчив предвид стабилната ситуация на пазара на труда и високия ръст на заплатите", се казва още в доклада.

В същото време икономическите перспективи пред Германия се подобряват след неочаквано стабилно четвърто тримесечие на изминалата година, като общата инфлация също премина своя връх, въпреки че ще отнеме повече време за отслабване на основния ръст на цените, прогнозира немската централна банка.

Германската икономика се сви с по-малко от очакваните 0,2% през четвъртото тримесечие, подпомогната от меката зима, по-ниските цени на енергията, изненадващо устойчивото бизнес доверие и оживените потребителски разходи.

"Краткосрочната перспектива също е по-благоприятна в момента, отколкото беше само преди няколко месеца", каза централната банка в месечния си икономически доклад.

Най-голямата икономика в Европа също така беше подкрепена от силния пазар на труда и подобряване на глобалните условия, което може да спаси от рецесия 20-те държави членки на еврозоната.

"В края на годината настроенията сред предприемачите и потребителите в световен мащаб леко се подобриха, като страховете от рецесия донякъде намаляха", казват от Бундесбанк и добавят:

"Това вероятно е било подпомогнато от отчетливото облекчаване на европейската енергийна криза."

Централната банка посочи, че сега заплатите растат бързо, причинявайки втора вълна от инфлационен натиск, която ще забави общия процес на дезинфлация.

"Те ще помогнат да се гарантира, че инфлацията ще остане доста над средносрочната цел от 2% за еврозоната за продължителен период от време“, се добавя в доклад на Бундесбанк.

По отношение на ситуацията с енергетиката и газа, немската централна банка добави, че цените са спаднали значително през разглеждания период поради увеличения внос на втечнен природен газ и съоръженията за съхранение на газ остават добре запълнени.

Също днес БНР съобщава, че британската бизнес активност се възстанови през февруари след шестмесечен спад на производството, което е знак за устойчивост на икономиката на Обединеното кралство, цитирайки резултати от последното проучване на S&P Global/CIPS.

Общият PMI индекс се повиши през февруари до 53,0 пункта от 48,5 пункта през януари, достигайки 8-месечен връх, докато осредните празарни очаквания бяха за доста по-слабо подобрение до 49,1 пункта. Това е първото повишение на индекса към нивата на експанзия (над 50,0 пункта) от юли 2022 г. насам.

"Много по-добрите от очакваните PMI данни за февруари показват окуражаваща устойчивост на икономиката пред насрещни ветрове“, коментира Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в S&P Global Market Intelligence.

Респондентите в проучването подчертаха нарастващото търсене от страна на клиентите и по-положителните перспективи за бизнеса, тъй като намаля икономическата несигурност и инфлацията се понижава от няколко месеца насам.

Доставчиците на услуги отчетоха особено силен подем в тяхната бизнес активността, като съотвеният PMI индекс скочи рязко през настоящия месец до 53,3 от 48,7 пункта през януару, в резултат на силното търсенето на услуги въпреки свиването на потребителските разходи.

Промишленото производство също продължи да се възстановява с оглед на подобрения при веригите на доставки и при клиентското търсене, като промишленият PMI индекс нарасна до 49,2 пункта от 47,0 пункта месец по-рано, но остава под важното ниво от 50,0 пункта за седми пореден месец.