"Бих казала, че българите все пак са русофилски народ."

Това обявява в интервю пред специалния кореспондент на ТАСС в България Игор Ленкин руската посланичка в София Елеонора Митрофанова. През миналата година тя имаше серия от скандални изказвания и прояви като в един момент заплашваше правителството на Кирил Петков със затваряне на мисията на Москва в България и скъсване на дипломатическите отношения. Това стана след като редовният кабинет изгони 70 служители на посолството за агентура дейност срещу нашата страна. В свое изказване за Трети март м. г. Митрофанова във видео обръщение направи недопустими паралели между Освобождението на България и руското нападение в Украйна.

В сегашното си интервю обаче посланичката прелива от топли чувства и обяснява как на "ниво общественост имаме много широки връзки". 

"Към днешна дата нещата не вървят така, както ни се иска. На политическо ниво комуникациите са изключително по определени теми, когато възникнат. Но на ниво общественост имаме много широки връзки", казва тя на въпрос как ще опише отношенията между България и Русия.

Има и едно загадъчно изречение как отношенията ще зависят от това, което ще се случи на бойните полета.

"Ако говорим за политически отношения и следващите избори, то не очакваме нищо интересно и нищо принципно ново от тези избори. Не мисля, че в момента отношенията ще се променят драстично. Всичко ще зависи от това какво ще се случи на бойните полета", казва Митрофанова.

Ето и цялото интервю: 

Как бихте могли да опишете днешните отношения между Русия и България?

Към днешна дата нещата не вървят така, както ни се иска. На политическо ниво комуникациите са изключително по определени теми, когато възникнат. Но на ниво общественост имаме много широки връзки.

Знаете ли, искам да ви кажа, че е много символично, че днес сме край този паметен знак на нашия прекрасен дипломат граф Н. П. Игнатиев, който е наричан „графът на всички българи“. Това е човек, който е направил нова стъпка в дипломацията - той е бил защитник на българския народ и защитник на православието в Османската империя и затова е бил много известен сред народа. Това не е бил дипломат, който общува само с елитите. И тук, в България, тази традиция продължава. Имаме много добри връзки с много градове, с хора, с обществени организации, които много ни подкрепят.

И все пак разкажете малко повече за перспективите, особено във връзка с предизборната обстановка в България и датата – 145 години от Освобождението.

Мисля, че това са две различни теми. Тук се празнува и ще се чества 145-ата годишнина от Освобождението, тук Русия я обичат и помнят. Нашата съвместна история е най-добрият лобист на Русия, защото тук на всеки километър има паметник на руските войници, улици са кръстени на нашите герои. Тоест това само по себе си е най-силната част от нашите отношения.

Ако говорим за политически отношения и следващите избори, то не очакваме нищо интересно и нищо принципно ново от тези избори. Не мисля, че в момента отношенията ще се променят драстично. Всичко ще зависи от това какво ще се случи на бойните полета.

Напоследък в София и други градове на България се провеждат проруски акции, акции срещу въведените антируски санкции, които пречат на развитието. Вашата не дипломатическа, а лична оценка за подобни събития?

Бих казала, че българите все пак са русофилски народ. Не харесвам думата "русофили", но въпреки това българите са хора, които имат много добро и грижливо отношение към Руската Федерация. Затова не е изненадващо, че имаше протести за премахване на санкциите, срещу закриването на руските телевизионни канали. Оксиморонът, който се изрече в Европейския съюз - че забраната на руските медии е борба за свободата на слово - всеки нормален човек разбира, че това е поредната глупост. Затова тук се проведе доста голяма демонстрация. Друг е въпросът, че не смятам, че ще има някаква промяна. Виждаме, че в Европа хората изискват едно нещо, а политическият елит прави каквото му се каже отвън.