Не може да се очаква стабилно правителство. Не може да се направи устойчиво политическо управление с 5-6-7 партньори. Това ще бъде едно мъчително управление. Всяка сутрин ще се следи дали има кворум при започване на заседанията в НС, а има депутати, които може да са болни или в командировка. Като политическа отговорност предстоят доста важни решения.

Това отбеляза по БНТ в четвъртък сутрин Боряна Димитрова от "Алфа рисърч", която коментира представеното вчера изследване на агенцията.

България отново живее в силно отслабена, разклатена партийна система. В нея има три партии с относително стабилни електорални корпуси, които могат да бъдат представени парламентарно - ГЕРБ, ДПС и с лека условност БСП. Останалата част от партиите са изключително флуидни, пулсиращи. В един момент могат да се свият, в друг - хората да се мобилизират и да ги подкрепят, но няма гаранция за тяхната устойчивост, очерта тя общата картина.

Има мобилизация на ПП. Негативни реакции предизвика и оттеглянето на министрите на ИТН. Става въпрос за избиратели, които са много емоционални и когато става дума за застрашеност на техните избраници, те бързо се мобилизират, посочи Димитрова.

В столицата и големите областни центрове е увеличена подкрепата за "Подължаваме промяната", сочат данните.

Има също укротяване на възхода на "Възраждане". А БСП стабилизира позициите си - умело лавира между участие в управлението и непрекъснати червени линии.

"Лявото русофилско пространство - "Възраждане", БСП и заявката за партия на Стефан Янев делят сходен електорат и "Възраждане" спира възхода си. Но при тях във всеки един момент може да има преливане на избиратели от една към друга партия", посочи Боряна Димитрова.

"Български възход" черпи избиратели повече от "Възраждане" основно. БСП черпи и от "Възраждане" и от негласуващи, както и от ВМРО, "Атака", добави тя.

Изследването на електоралните нагласи отчита и че ИТН продължава да се движи надолу като при избори сега формацията остава извън парламента с 3.3%.

Както и в други страни в Европа, вероятно ще живеем с няколко по-твърди избирателни групи, които ще се ориентират към основни партии и изключително голяма мобилност на избиратели, които търсят за кого да гласуват. Социоложката припомни, че рейтингът на Слави Трифонов е бил над 30%, сега е спаднал на 8-9%.

"Има много избиратели, които се ориентират по лидерите. Спадът при ИТН е започнал от скандалите и преминаване на добрия тон", обясни Боряна Димитрова.

Тя посочи и друга тенденция - симпатизантите на управляващото мнозинство през март-април са били разочаровани, че заявката за кардинални промени на ПП е твърде слабо изпълнена, но в момента, в който се оказа, че това мнозинство е застрашено, са се мобилизирали. 

"Управляващите владеят по-успешно площадите и протестната енергия. Не е ясно в тази битка как ще се структурират политическите процеси в следващите месеци", каза Димитрова.

Има и въпросителна как ще се очертае ролята на президента при служебно правителство - дали ще има достатъчно подкрепа и доверие или ще кумулира политическите страсти, коментира тя като се позова на данните от изследването, според които Румен Радев губи значително доверие, а недоверието към него също расте.