Русия трябва да върне незабавно откраднатите от нея самолети и да ги върне на законните имч собственици.

Това се казва в резолюция на Европейския парламент, приета днес. Този път процедурата не бе поименна, а с вдигане на ръка.

Евродепутатите изразяват съжаление от факта, че Русия, в явно нарушение на международните правила за гражданско въздухоплаване, е принудила самолети, наети от чуждестранни компании, да се пререгистрират в руския регистър на въздухоплавателните средств.

„Подобна кражба не може да бъде толерирана", се казва в резолюцията.

Документът също така призовава ЕС да затегне още повече санкциите срещу руския морски сектор и да откаже да допусне в своите пристанища кораби, акостирали в Русия на път заСъюза. Освен това на всички кораби, които искат да спрат в пристанище на ЕС, трябва да се забрани да зареждат гориво в руски пристанища, се добавя в текста.

Членовете на ЕП изтъкват, че европейските транспортни оператори предлагат на украинските граждани безплатно пътуване с влак, автобус, кораб или самолет. Това се оценява високо.

Според депутатите войната се е отразила на транспортния сектор на ЕС чрез повишаване на цените на горивата и чрез нарушаване на веригите за доставки. Те смятат, че транспортните оператори от ЕС, които имат връзки с руския пазар, трябва да бъдат подкрепени, тъй като пренасочват дейността си от Русия.

Военна мобилност

Същевременно в резолюцията се казва, че решението на Европейския съвет да намали драстично средствата за военна мобилност е грешка, която подкопава европейската сигурност. Евродепутатите призовават Комисията да намери решение за значително увеличаване на бюджета в тази сфера в рамките на програмата „Механизма за свързване на Европа“.

ЕС трябва да помогне на държавите членки да развият инфраструктура с двойна употреба и транспортни връзки в рамките на ЕС, но също така и със Западните Балкани, Молдова, Грузия и Украйна. Депутатите са за разширяване на трансевропейската транспортна мрежа до Украйна и Молдова.

Помощ за туризма в помощ на Украйна

ЕП също така призовавт страните членки да подкрепят хотелите и услугите за краткосрочно отдаване под наем в ЕС, които приемат украински бежанци. Те искат от Комисията да създаде временна финансова програма за подпомагане на туристическите компании, наемащи бежанци от Украйна.

Пандемията от COVID-19 и войната в Украйна показаха, че спешно трябва да се създаде Агенция на ЕС за туризма и Европейски механизъм за управление на кризи. Така ще е реагира адекватно и бързо на кризи от голям мащаб, като пандемии, войни, хуманитарни кризи и въздействието на климатичните промени.