Европейската комисия предлага да се въведе "солидарна вноска" от страните членки за индустриите, които произвеждат енергия от изкопаеми горива. Целта е по този начин да се подпомогнат гражданите, които са потърпевши от високите цени на горивата. Това съобщава "Ройтерс", като цитира документ на Еврокомисията, пише БНР. 

В документа, подробностите от който ще бъде оповестени по-късно тази седмица, се казва, че компаниите, производители на нефт, газ и рафинерии ще трябва да правят финансови вноски на основата на "облагаемите свръхпечалби, осъществени през 2022-ра година".

Агенцията обаче уточнява, че текстът може да претърпи промяна при публикуването му. Временната схема ще осигури средства за правителствата, за да финансират мерки за омекотяване на енергийната криза в Европа, в т.ч. и в помощ на домакинствата и бизнеса.

"Солидарните вноски са мотивирани от факта, че тези компании правят непредвидими свръхпечалби, които се дължат на непредвидени обстоятелства", се казва в проектодокумента.

В него се подчертава, че те не отговарят на никакви нормални печалби, които тези дружества биха могли да очакват или биха получили при нормални обстоятелства и ако не бяха непредсказуемите събития на енергийните пазари.

Според "Ройтерс" извънредната енергийна ситуация след началото на войната в Украйна показва, че тази мярка би могла да мине с голямо мнозинство в Съвета на ЕС, тъй като няма да изисква единодушие от страните членки. Комисията предлага също така пренасочване на приходи от електроцентрали, работещи без газ към потребителите, както и намаляване на консумацията на електричество.

Ройтерс обяви още, че в ЕС се обмисля мярка, с която да бъдат облекчени енергийните компании. Агенцията посочва, че те често продават енергия предварително, като са задължени да поддържат минимален марж или паричен депозит в случай на неизпълнение.

Размерът на изискваното обезпечение е нараснал заедно с цените на енергията.

"Виждаме напрежението за определени участници на пазара и активно обмисляме дали, освен надзорен мониторинг, са необходими други регулаторни мерки", обяви говорител на Европейски орган за ценни книжа и пазари (ESMA). 

Той добави, че се обсъждат мерки, свързани с формата на обезпечение. Ройтерс посочва, че някои представители на индустрията се надяват, че могат да се въведат непарични форми на обезпечение като банкови гаранции или акредитиви, които са масово възприети в енергийния пазар на САЩ.