Цената на петрола сорт „Брент“ от Северно море доближи 140 долара за барел, съобщи Франс прес. В Европа цените на природния газ достигнаха нови рекорди, като на хъба TTF в Нидерландия увеличението бе с над 60 процента до 345 евро за мегаватчас в сутрешните сделки.

Фючърсите на петрола Брент скочиха при старта на търговията в понеделник с 15% до 139,13 долара за барел, достигайки най-високо ниво от средата на 2008 г., когато беше регистриран абсолютен ценови рекорден от 147,50 долара за барел. Последва известно връщане назад на петролните цени към 125 долара за барел, което все още представлява тяхно повишение с над 8% от началото на днешната търговия.

Откакто Русия започна войната в Украйна, цената на барел от този сорт петрол се увеличи с 33%, пише БНР. 

Продължаващото драматично поскъпване на черното злато идва на фона на риск от западни санкции спрямо Москва, включващи забрана за внос на руски петрол.

Би Би Си съобщи, че Съединените щати преговарят със Саудитска Арабия и Венецуела за увеличаване доставките на петрол.

Вчера председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси заяви, че подкрепя засилване на санкциите срещу Москва, включително пълната забрана на вноса на руски нефт. В момента Русия покрива 10% от петролните нужди на Съединените щати.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън също каза в неделя, че САЩ и техните съюзници обмислят забрана на вноса на руски петрол и природен газ в опит да се засилят санкциите срещу Русия за нейната инвазия в Украйна.

Газът с нови рекорди

В Европа и Великобритания цените на природния газ достигнаха нови рекорди, съобщи Франс прес. Цената на газа на хъба TTF в Нидерландия скочи с над 60 процента до 345 евро за мегаватчас в сутрешните сделки, на борсата в Лондон увеличението е над 39 процента.

Същевременно руският газов монополист "Газпром" съобщи, че подаването на природен газ през Украйна е с непроменен обем – 109,5 милиона кубични метра дневно, предаде Ройтерс като се позова на местни агенции.

В ранния следобяд скокът продължи и прескочи 3400 евро за 1000 куб. м. 

В космоса изхвърча и цената на златото, като на борсите то достигна до 2000 долара за унция в Азия. Това е напълно логично заради страховете на инвеститорите, които "крият" парите си в сигурният дом на златото.