Правителството реши да прекрати членството си в Международната инвестиционна банка и Международната банка за икономическо сътрудничество, което е съгласувано от всички държави членки на Европейския съюз. Решението от днешното заседание бе обявено от шефката на кабинета на премиера Лена Бориславова. 

В първата институция служебният кабинет на Стефан Янев реши да налее 45 422 195,92 лв. от бюджета на последното си заседание на 12 декември м.г. Решението е внесено за одобрение в Народното събрание, но не е прието.

Международната инвестиционна банка е международна финансова институция, основана през 1970 г. в гр. Москва. Дейността й се осъществява съгласно Споразумението за учредяване, регистрирано на 10 юли 1970 г. в Секретариата на ООН и нейния Устав. Страните-членки на банката са България, Виетнам, Куба, Монголия, Румъния, Русия, Словакия, Унгария и Чехия.

Уставният капитал на МИБ е 2 млрд. евро, а внесената му част е 326 млн. евро. България е със статут на страна учредителка, като дяловото участие на страната ни се равнява на 12,9% от уставния капитал.

Международната банка за икономическо сътрудничество е международна финансова институция, основана през 1963 г. в гр. Москва. Дейността й се осъществява в съответствие с междуправителствено Споразумение за организацията и дейността на МБИС, регистрирано в Секретариата на ООН на 20 август 1964 г., както и с приетия Устав. Страните-членки на банката са България, Виетнам, Монголия, Полша, Русия, Румъния, Словакия и Чехия.

Уставният капитал на МБИС е 400 млн. евро, а внесената част е 200 млн. евро. България е със статут на страна-учредителка, като размерът на записания дялов капитал на страната ни, в съответствие с Устава, е 7,56% от капитала на банката.

Кабинетът на свое заседание е одобрил и хуманитарна помощ за Украйна - предоставят се 30 палатки, 450 спални чувала, възглавници, походни легла и стационарни електрически генератори и лекарства. До края на деня предстои да се освободят от тол такси на конвоите с хуманитарна помощ, които пътуват през територията на страната. 

Руската посланичка, наречена от Лена Бориславова "нашата посланичка", отказала да отиде в МВнР, за да получи нота за обявянане на персона нон грата на дипломат, и ще прати заместник. Идентифицират се още лица, които имат дипломатически статут, но не изпълняват само такива функции, допълни Бориславова.