Над 20 страни, сред които Украйна, Виетнам, Южна Корея, Индонезия и Чили, поеха нови ангажименти да спрат производството на въглища, заяви британското правителство, цитирано от Асошиейтед прес и БТА.

Междувременно Полша, която е вторият най-голям потребител на въглища в Европа след Германия, изглежда отстъпи от обещание, дадено малко преди конференцията за климата в Глазгоу, за ускоряване на спирането на използването на въглища.

"Енергийната сигурност и гаранциите за работните места са приоритетни за нас", заяви в Туитър полската министърка по въпросите на климата и околната среда Ана Москва, посочвайки съществуващия план на правителството "за отказване от каменните въглища до 2049 г.".

По-рано вчера изглеждаше, че Полша може да измести този краен срок с поне 10 години по-скоро.

Екоактивисти реагираха гневно на очевидната промяна в полската позиция.

Мрежата "Действия за климата", представляваща стотици неправителствени организации, разкритикува Полша за това, че на конференцията COP26 е поела ангажимент да ускори спирането на употребата на въглища, а после се е обявила за бедна страна, придържайки се към предишния си краен срок за 2049 г.

По този повод екоактивистката организация присъди на Полша своята награда "Изкопаемо на деня".

В сряда наградата беше присъдена на САЩ, Франция и Международната асоциация за търговия с емисии.

Председателят на COP26 Алок Шарма каза, че с поетите ангажименти "се вижда краят на въглищата".

В ангажиментите обаче не се включиха Китай, Индия и други водещи потребители на изкопаемото гориво, посочва Ройтерс.

Облак от замърсители "захлупи" Пекин в разгара на COP26

Властите в Пекин затвориха днес спортните площадки в китайската столица заради замърсяване на въздуха - в момент, когато страната увеличава въгледобива в разгара на климатичната конференция COP26, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Китай, който е на първо място в света по емисии на парникови газове, търпи критики от участниците в срещата в Глазгоу заради отсъствието на президента Си Цзинпин. Докато държавите преговарят за намаляване на парниковите си емисии, Китай съобщи тази седмица, че е увеличил добива на въглища с един милион тона дневно.

Производството на електроенергия в Китайската народна република зависи на 60 процента от въглищата; страната се принуди да увеличи добива заради прекъсвания на тока през последните месеци.

На този фон китайската столица потъна днес в гъста мъгла; според метеоролозите видимостта на места е само 200 метра.

С оглед на недостатъчната видимост са затворени отсечки от пътища, водещи към големи градове в страната.

Местните власти обясниха явлението с "неблагоприятни метеорологични условия и разпространение на замърсители в региона".

Училищата в Пекин получиха нареждане да отменят часовете по физкултура и всички дейности под открито небе.

Според оценки на посолството на САЩ в Китай замърсяването на въздуха с фини частици достига стойност 220 - "много нездравословно равнище".

За сравнение Световната здравна организация препоръчва да не се надхвърля ниво от 15.

Замърсяването на въздуха в Делхи достигна опасни равнища

Замърсяването на въздуха в индийската национална територия Делхи, включваща самата столица, достигна днес крайно опасни равнища и подобрение засега не се очаква. Според метеорологичната служба на страната индексът за качеството на въздуха (ИКВ) в града е над 500, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

Въздухът се смята за добър при ИКВ от 0 до 50, задоволителните стойности са от 51 до 100. При 151 до 200 е умерено замърсен, от 201 до 300 - силно замърсен, а над 300 - опасно замърсен. Нива над 400 показват крайно опасно замърсяване.

Според комисията за контрол на замърсяването в Делхи в редица централни райони на града концентрацията на частици с диаметър под 2,5 микрометра във въздуха е достигнала 999. Това е максимумът, който могат да измерят уредите, монтирани в столицата. Затова може да се предположи, че фактически индексът на замърсяването надхвърля 1000.

Метеоролозите предупредиха, че качеството на въздуха няма да се подобри до вечерта на 7 ноември.

Хората в Делхи честваха вчера основния хиндуистки празник за годината - Дивали. Цяла нощ в града гърмяха фойерверки и бомбички.

Основната причина за лошото състояние на въздуха са масовите палежи на стърнища и слама след събирането на реколтата в околностите на Делхи, където по това време на годината не духа вятър. По данни на индийски учени, замърсеният въздух намалява продължителността на живота на жителите на столицата средно с по шест години.