Ситуацията с пандемията в страната е тежка, но все още е под контрол. Все още може да се избегне локдаунът и да се излезе от кризата.

Това каза служебният здравен министър Стойчо Кацаров, цитиран от пресцентъра на МЗ, пред посланиците на ЕС в България,

Срещата беше по инициатива на словенското председателство на съюза заради влошаването на епидемичната ситуация в страната ни. 

 „Нарастването на броя на заразените лица в последните седмици, затруднява здравната ни система, която вече е близо до максималния си капацитет, особено по отношение на интензивните легла“, допълни Кацаров.

 „За разлика от предишните COVID вълни този път ние проведохме предварителна подготовка. Имаме план, осигурихме предварително достатъчно лекарства, разкриваме поетапно легла за болни с COVID, поддържаме непрекъсната връзка с производителите на кислород. Засега имаме достатъчно лекарства, осигурено е и достатъчно количество кислород“. каза още той.

По думите му са предприети необходимите действия за осигуряване на допълнителни интензивни легла и тяхното оборудване. Проблем е недостигът на медицински персонал и това е основният показател, който здравните власти следят, тъй като е важно да се осигури лечение на всички болни.

"Ако въведените мерки със „зелен сертификат“ не дадат резултат, единствената алтернатива остава въвеждането на локдаун", напомни Кацаров.

След две седмици обаче в страната предстоят президентски и парламентарни избори, отчете още министърът пред посланиците.

„Стремим се всячески да избегнем локдауна, да приложим максимално строго противоепидемичните мерки. Надявам се те да дадат резултат и да избегнем пълно затваряне на страната, за да можем да проведем изборите, макар и в условия на пандемия“, каза той.

Пред посланиците министърът изведе двете основни предизвикателства пред управлението на пандемията в България според него. Едното е, че здравната ни система е в лошо състояние и е тежко дебалансирана. Служебното правителство няма нито необходимото време, нито правомощия да проведе необходимите реформи.

Второто предизвикателство е свързано с това, че страната ни е в предизборна кампания вече 6 месеца. 

„Някои от политическите партии са готови да яхнат всяка популистка вълна, всеки популистки призив в стремежа си да спечелят някой глас в повече на изборите и изобщо не се интересуват от нищо друго, включително и от живота и здравето на хората“, смята Кацаров.

Правителството, по думите му, се налага да понесе всички политически удари и в същото време да предприема мерки за извеждането на страната от здравната криза.

Според Кацаров причините за ниските нива на ваксинация са комплексни. Те били свързани с особености на историята, културата, тоталитарното минало, религията, които са формирали народопсихологията ни.

"В последните 10-15 години страната ни се управлява от популистки правителства, които ни превърнаха в модел на корумпирана държава. Този начин на управление с ширеща се корупция, популизъм като основна политическа визия има своите последици. Настъпва деморализация, хората започват да губят ориентири за добро и зло, създава се недоверие към властта и към демокрацията дори. На тази почва много лесно проникват сред населението мистични теории, че ще чипират хората, че тези ваксини ще се използват за нещо друго, а не за превенция“, изброи министърът.

Той бе категоричен, че партиите, които са заложили в предизборната си кампания на идеята, че 80% от българското население са антиваксъри, ще загубят. Това не било така и масовото ваксиниране след въвеждането на зеления сертификат го доказва.

„Повечето от протестите са политически и партийни, част от предизборната кампания“, твърди той.