Най-дългият подводен електрически кабел в света, който минава от Норвегия до Великобритания, влезе днес в експлоатация и ще се превърне в допълнителен източник на сигурност за енергоснабдяването в Обединеното кралство на фона на скока на цените на газа и бензина, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Подводната електрическа връзка с дължина около 720 километра започва да работи първо с максимален капацитет от 700 мегавата (MW), който постепенно ще се увеличи до 1400 MW в течение на три месеца. "При пълен капацитет кабелът "Норд Сий Линк" (North Sea Link) ще може да снабдява с електричество 1,4 милиона домакинства", каза компанията "Нешънъл Грид" (National Grid), която управлява британската електроенергийна мрежа и е акционер с 50-процентов дял във връзката заедно с норвежкия си партньор "Статнет" (Stattnet).

Великобритания ще може да доставя на Норвегия електричество, произведено от вятърни генератори, когато произведе излишък, а скандинавската страна ще може да изпраща излишното си електричество, произведено от водноелектрически централи, на Обединеното кралство, за да се помогне за балансиране на пиковете в търсенето и цените на електрическа енергия в двете страни.

Обединеното кралство, което ще бъде домакин на международната конференция за енергиен преход COP26, започваща в края на октомври в Глазгоу, иска да постигне въглероден неутралитет до 2050 г. и тази електрическа връзка допринася за доставка на енергия без въглеродни емисии.

След като вече е вързана с Франция, Белгия, Холандия и Ирландия, Великобритания планира изграждането и на други електрически връзки със страните от континента, по-специално на нов подводен кабел, свързващ я с Дания - "Вайкинг Линк" (Viking Link) с дължина 765 км (включително 621 под вода). Изграждането на тази връзка трябва да приключи в края на 2023 г.